MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 20 czerwca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Prezes UOKiK wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez Lux Med spółki Lecznice Citomed z Torunia. Transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych oraz diagnostyki obrazowej obejmujących Toruń i okolice. Zastrzeżenia nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie

 

Przedmiotem koncentracji jest przejęcie kontroli przez Lux Med nad spółką Lecznice Citomed z Torunia. Obaj przedsiębiorcy działają w branży ochrony zdrowia – świadczą usługi publiczne i komercyjne. Lux Med posiada różne placówki medyczne w całej Polsce, a spółka Lecznice Citomed posiada 5 przychodni oraz szpital w Toruniu.

 

W tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku usług medycznych w Toruniu i okolicach oraz weryfikacja danych przedstawionych przez przejmującą spółkę we wniosku o zgodę na transakcję. Wynika z nich, że koncentracja doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na toruńskim rynku prywatnych usług medycznych i diagnostyki obrazowej, dlatego Prezes Urzędu przedstawił zastrzeżenia w tej sprawie.

 

- Uczestnicy koncentracji są dla siebie bliskimi konkurentami. Z naszych analiz wynika, że planowana koncentracja może doprowadzić do umocnienia pozycji Lux Med na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych, jak i diagnostyki obrazowej w Toruniu i okolicach. Na każdym z tych rynków drudzy co do wielkości konkurenci Lux Med mieliby znacznie niższe udziały niż powstały w wyniku koncentracji podmiot. Dzięki tak mocnej pozycji w przyszłości mogłoby dojść do eliminacji z rynku konkurentów, co dla konsumentów mogłoby oznaczać brak wyboru innych placówek, wyższe ceny za badania czy wizytę u lekarza, jak i niższą jakość świadczonych usług - uważa Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

Zastrzeżenia do koncentracji

W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, Prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.

 

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

 

 

 

UOKiK

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY