MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 10 września 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

W ramach śledztwa dotyczącego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) prokuratorzy przedstawili zarzuty dwóm pierwszym osobom – dyrektorce i kierowniczce z Biura Zakupów RARS

 

Justyna G. (dyrektor Biura Zakupów RARS) została zatrzymana 4 lipca 2024 roku. Natomiast Joanna P. (kierownik Działu Zakupów w Biurze Zakupów RARS) została zatrzymana 22 lipca 2024 roku.

 

Podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, które miały polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 milionów euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla potrzeb Ukrainy.

Są to czyny kwalifikowane z art. 231 § 2 kk, zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Obie podejrzane złożyły wyjaśnienia.

 

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach zastosował wobec Justyny G. tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy.

 

Śledztwo w niniejszej sprawie wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. 12 kwietnia 2024 roku sprawa została przejęta do dalszego prowadzenia przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

 

Przedmiot śledztwa dotyczy między innymi dopuszczenia się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego, tj. czynu z art. 231 § 2 kk.

 

Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiały o charakterze niejawnym, jak również dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw (z art. 299 § 1 i 5 k.k. oraz z art. 231 § 2 k.k.) złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu „prania brudnych pieniędzy”.

 

 

W toku śledztwa przeprowadzono między innymi przeszukania w siedzibie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) oraz przeszukania miejsc zamieszkania i firm należących do osób występujących w sprawie, przesłuchano łącznie kilkudziesięciu świadków, zabezpieczono obszerną dokumentację, telefony i komputery służbowe pracowników RARS, a nadto uzyskano raport Europejskiego Urzędu do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W toku śledztwa dokonano blokady środków pieniężnych na łącznie 7 rachunkach bankowych na kwotę ponad 122 milionów złotych.

 

W wyniku przeprowadzonych dotychczas czynności stwierdzono podejrzenie zaistnienia szeregu nieprawidłowości w działalności RARS, w tym przede wszystkim przy realizacji unijnego grantu przyznanego Polsce na zakup agregatów prądotwórczych, przeznaczonych finalnie na potrzeby Ukrainy.

 

W sprawie zachodzi również podejrzenie popełnienia innych przestępstw urzędniczych o charakterze niegospodarności w wielkich rozmiarach, a także „prania pieniędzy” pochodzących z tych przestępstw.

 

 


Prokuratura Krajowa

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY