MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 20 czerwca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Prokurator Generalny Adam Bodnar wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek z dnia 16 listopada 2023 r. skierowany przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, w którym m.in. zakwestionowano przepisy określające kształt samorządu zawodowego lekarzy i zasady kodeksu etyki lekarskiej

 

Zagadnienie to stało się przedmiotem powszechnej dyskusji podczas pandemii Covid – 19, z uwagi na sprzeciw niektórych lekarzy dotyczący zasadności szczepień ochronnych. W tym czasie w Sejmie RP powołano parlamentarny zespół do spraw funkcjonowania izb lekarskich, w trakcie jego prac kwestionowano niektóre przepisy ustawy o izbach lekarskich.

Odpowiedzią na prezentowane wątpliwości w tym zakresie był wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Podniesiono w nim, że wprowadzenie dla lekarzy tylko jednego samorządu, a także jednolitego kodeksu zasad etyki lekarskiej, uniemożliwia akceptację różnic w zakresie prezentowanego światopoglądu i metod terapeutycznych wśród lekarzy, co może skutkować odpowiedzialnością zawodową lekarzy.

 

W ocenie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara wniosek ten stanowił próbę podważenia idei samorządu lekarskiego i zasad kodeksu etyki lekarskiej, a ponadto godził w prawo do ochrony zdrowia.

 

Cofnięcie wniosku uzasadnione jest troską o wartości konstytucyjne przynależne obywatelom i skutkuje zakończeniem postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

 

 

 

Rzecznik prasowy

Prokuratora Generalnego

Anna Adamiak

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY