Specjaliści – praktycy i teoretycy – wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji „Postępowanie upadłościowe w polskim systemie prawnym”. Organizatorami debaty był Instytut Wymiaru Sprawiedliwości i Ministerstwo Sprawiedliwości
– Po blisko dekadzie od wejścia w życie ustawy – Prawo Restrukturyzacyjne, bez wątpienia potrzebna jest nowelizacja przepisów. Jesteśmy na te zmiany otwarci. Dzisiejsze spotkanie służyć ma ocenie, w których aspektach prawo to wymaga zmian, modyfikacji i korekt – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, podczas przemówienia otwierającego konferencję (9.09 2024 r.).
Specjaliści z tej dziedziny prawa, w tym naukowcy, sędziowie, adwokaci i doradcy restrukturyzacyjni poszukiwali odpowiedzi na pytania, w jakim kierunku powinna podążać reforma przepisów dotyczących postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dyskutowano m.in. o nadzorze sądowym takich postępowań, nadzorze administracyjnym wobec doradców, a także koncepcji utworzenia samorządu zawodowego zrzeszającego przedstawicieli tej grupy zawodowej.
W ostatnich latach wprowadzono nowe rozwiązania w zakresie upadłości konsumenckiej oraz jednego z postępowań restrukturyzacyjnych tj. postępowania o zatwierdzenie układu. Reformy te doprowadziły do wzrostu liczby tego typu postępowań.
Stąd w ocenie środowiska naukowców i praktyków konieczność wprowadzenia zmian legislacyjnych, które usprawnią takie postępowania, sprawią, że będą one bardziej transparentne i zminimalizują ryzyko nadużyć.
Ministerstwo Sprawiedliwości