Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga na przepisy nakładające podatek na osoby fizyczne posiadające szklarnię o powierzchni powyżej 25 m kw.
Obecnie uprawy w szklarniach nieogrzewanych jak i ogrzewanych o powierzchni większej niż 25 m kw. są uznawane za działy specjalne produkcji rolnej. Obywatel je uprawiający zyskuje status rolnika działu specjalnego produkcji rolnej. To z kolei wiąże się z koniecznością rejestracji działu specjalnego, złożenia dodatkowego rozliczenia podatkowego oraz brakiem możliwości rozliczenia PIT przez e-urząd skarbowy.
Jednocześnie powierzchnia 25 m kw. w przypadku szklarni nieogrzewanych jest za mała do jakiejkolwiek produkcji towarowej w rolnictwie.
Tymczasem tunele foliowe - nieogrzewane lub ogrzewane okresowo (bez stałego ogrzewania) oraz bez względu na powierzchnię - nie są traktowane jako dział specjalny. Mamy więc sytuację, w której rolnik prowadzący uprawy w kilkuset hektarowych namiotach foliowych nie musi ani ich rejestrować, ani płacić podatku z tytułu upraw działu specjalnego. Obywatel posiadający szklarnię o powierzchni 30 m kw. na potrzeby własne jest objęty takim obowiązkiem.
Według autora skargi tak skonstruowane przepisy godzą w zasadę proporcjonalności oraz sprawiedliwości podatkowej. Należałoby więc je zmienić.
Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO Piotr Mierzejewski zwrócił się o stanowisko do dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w MF Jarosława Szatańskiego.
RPO