MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 12 listopada 2025r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Otyłość osiągnęła już rozmiary pandemii. 1,2 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ukuła termin „globalność", aby scharakteryzować jej nieustanny wzrost na całym świecie, który według Światowego Atlasu Otyłości z 2025 r. wzrośnie o ponad 115% między 2010 a 2030 r. 

 

Co alarmujące, otyłość coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Otyłość stanowi zatem globalny kryzys, nie tylko problem zdrowotny, ale i kryzys społeczny.

Włochy poczyniły ostatnio historyczny krok naprzód w walce z otyłością i osiągnęły ważny kamień milowy w dziedzinie zdrowia publicznego, stając się pierwszym krajem, który prawnie uznał otyłość za chorobę przewlekłą, postępującą i nawracającą

 

To odkrycie oznacza fundamentalną zmianę w postrzeganiu otyłości, nie jako kwestii wyboru stylu życia czy osobistej porażki, ale jako wieloczynnikowej choroby wymagającej zorganizowanej profilaktyki i opieki. Otyłość wywiera głęboki wpływ na zdrowie, znacząco zwiększając ryzyko wystąpienia wielu chorób zagrażających życiu, takich jak choroby układu krążenia.

 

Co więcej, otyłość może powodować lub zaostrzać nowotwory, będąc powiązaną z co najmniej 13 rodzajami nowotworów. Liczba zgonów z powodu nowotworów związanych z otyłością wzrosła ponad trzykrotnie w latach 1999–2020, co skłoniło nas do wprowadzenia terminu adiponkoza, aby podkreślić jej znaczenie. 

 

 

 

Więcej:

https://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587(25)00326-2/fulltext

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY