Rzecznik Praw Pacjenta przyznał już prawie 2,5 mln zł z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie finansowe w tym nowym, pozasądowym trybie, otrzymało 42 poszkodowanych
Pierwsza decyzja przyznająca świadczenie kompensacyjne w maksymalnej możliwej wysokości dotyczy pacjenta, u którego przeprowadzona została planowa operacja udrożnienia tętnicy szyjnej. Przebieg zabiegu nie był standardowy – znieczulony miejscowo pacjent był niespokojny i skarżył się na dyskomfort, z kolei operator napotkał trudności anatomiczne.
Zastosowano w związku z tym znieczulenie ogólne. Podczas operacji doszło do licznych powikłań, a po wybudzeniu u pacjenta stwierdzono objawy udaru mózgu. Spowodowało to daleko idące skutki, wymagające długotrwałego leczenia i powodujące trwały uszczerbek na zdrowiu.
W opinii działającego przy rzeczniku zespołu ekspertów komplikacje, do których doszło, powinny skłonić do rezygnacji z kontynuowania operacji, co pozwoliłoby lepiej przygotować się do kolejnego zabiegu. Można było również rozważyć alternatywną metodę przeprowadzenia operacji.
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych zapewnia wypłatę odszkodowania, jeżeli pacjent doznał w szpitalu szkody, której można było uniknąć. Poszkodowani, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu lub zakażenia szpitalnego, mogą liczyć na kwoty do 200 tys. zł.
Rzecznik Praw Pacjenta