Nieliberalne rządy na Węgrzech i w Polsce szybko zmieniły rozwijające się demokracje w zwyrodniałe systemy polityczne. Podobne próby zostały podjęte w Chorwacji, a do grona nieliberalnych rządów powoli i ostrożnie stara się dołączyć Serbia. To wnioski płynące z najnowszego studium przypadku opublikowanego przez organizacje społeczne z tych czterech państw poddanych analizie oraz Fundację Human Rights House
Autorzy publikacji wskazują główne cechy charakteryzujące nieliberalne demokracje i przedstawiają dobre praktyki i strategie, jak się im przeciwstawiać. Studia przypadku dowodzą, że nieliberalny sposób sprawowania władzy zagraża podstawowym elementom ustrojowym demokracji i zmienia dobrze funkcjonujące systemy polityczne w chore demokracje.
W publikacji wykorzystano informacje z pierwszej ręki i badania przeprowadzone przez organizacje społeczne z czterech krajów, które przedstawiły odmienne perspektywy krajowe i różne realia. Analiza została przygotowana przez Ośrodek Badań nad Pokojem (Chorwacja), Helsińską Fundację Praw Człowieka (Polska), Węgierskie Stowarzyszenie Swobód Obywatelskich (HCLU), Węgierski Komitet Helsiński, Yucom – Komitet Prawników ds. Praw Człowieka (Serbia),Human Rights House w Zagrzebiu oraz Fundację Human Rights House.
W najbliższych miesiącach odbędzie się seria spotkań w całej Europie, podczas których autorzy raportu przedstawią swoje wnioski i zalecenia. Najbliższa debata odbędzie się we wtorek 12 grudnia w Warszawie w Kinie Muranów o godzinie 18.45, w ramach 17. Festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
Autorzy opracowania tłumaczą, według jakich scenariuszy postępują nieliberalne rządy, aby przekształcić demokrację w chory system polityczny. W tym procesie można wskazać następujące elementy:
Wykorzystywanie większości parlamentarnej do wprowadzania zmian ustrojowych i ustaw oraz zarządzania w oparciu o „tyranię większości”.
Dążenie do ograniczenia niezależności sądownictwa i instytucji niezależnego nadzoru poprzez zmiany funkcjonalne i strukturalne.
Przejęcie instytucji poprzez masowe zwolnienia i umieszczanie lojalnych osób na strategicznych stanowiskach, aby zapewnić ich poddanie się rządzącej partii.
Wykorzystanie narzędzi finansowych przeciwko demokratycznym instytucjom i niezależnym organizacjom, na przykład przez ograniczenia budżetowe, odcięcie od źródeł finansowania i zmianę opodatkowania.
Kurczenie się przestrzeni demokratycznej, w szczególności poprzez zmiany prawne ograniczające wolność słowa, stowarzyszania i zgromadzeń, mające na celu stłumienie możliwości sprzeciwu.
Publiczne dyskredytowanie i oczernianie osób i grup o odmiennych poglądach i stosowanie wobec nich przepisów karnych dotyczących zniesławienia.
Manipulowanie narracją historyczną, kształtującą debatę publiczną.
Promowanie „tradycyjnych wartości” i „narodowych interesów” w imię dobra większości obywateli, ze szkodą dla kobiet, mniejszości i słabszych grup społecznych, za pomocą języka bazującego na strachu.
Studium przypadku nie tylko wskazuje, jakie kroki władz powinny być sygnałem ostrzegawczym dla społeczeństwa obywatelskiego do podjęcia pierwszych działań, ale też zapewnia zestaw narzędzi, aby skuteczniej przeciwstawiać się złym praktykom rządów. Ponadto analiza dostarcza strategii, które mogą być inspiracją dla zaangażowanych obywateli, a także prezentuje 17 zaleceń dotyczących czterech kluczowych obszarów: zrównoważonego rozwoju, metod pracy, mobilizacji i kontaktów z decydentami.
HFPC