MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  23 lutego 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejnych 15 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

 

Czynności przeprowadzone zostały na terenie Katowic, Łodzi, Krakowa i Kielc, gdzie funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań.

 

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również „prania pieniędzy”, kwalifikowane z art.271a § l i 2 kk, art. 277a § 1 kk.

 

Podejrzanym grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności z uwagi na popełnienie przez nich zbrodni VAT-owskiej, kwalifikowanej z art.277a § l kk. Przepisy te wprowadzone zostały do kodeksu karnego 1 marca 2017 r.

 

Adwokat usłyszał zarzuty i został zawieszony w wykonywaniu zawodu

Wśród zatrzymany był śląski adwokat, któremu prokurator przedstawił łącznie 3 zarzuty w tym utrudniania postępowania kwalifikowane z art. 239 § 1 kk. Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu adwokata oraz nakaz powstrzymania się od udzielenia porad prawnych oraz poręcznie majątkowe w kwocie 200 tysięcy złotych.

 

Kolejny podejrzany o nieformalne zarządzanie tzw. „znikającym” podatnikiem jest sprawca, który pod koniec lat 80-tych został skazany za potrójne zabójstwo w tym małżeństwa i ich pomocy domowej. Po dokonaniu zbrodni sprawca dokonał podpalenia zwłok.

 

6 osób trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 6 podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY