Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie 12 grudnia 2017 r. program swojego rządu. Wśród najważniejszych spraw wskazał modernizację i bezpieczeństwo Polski oraz ułatwienia dla przedsiębiorczości. Do ich realizacji niezbędne są stabilne wpływy budżetowe i zrównoważony rozwój gospodarczy Polski
„Chcemy podmiotowej roli państwa w gospodarce, a nie peryferyjnej, przejścia od konsumpcji na kredyt do kapitalizmu oszczędności i inwestycji. To jest walka o polską własność i polski kapitał" – powiedział podczas sejmowego exposé premier Morawiecki.
Szef rządu poinformował, że w trzecim kwartale br. polska gospodarka wzrosła o blisko o 5% PKB, zasadniczo bez powiększania długu. To może być pierwszy rok od 28 lat, gdzie przyrost długu publicznego będzie zerowy lub niewiele wyższy od zera. Według premiera Mateusza Morawieckiego gospodarka i finanse publiczne są coraz bardziej zrównoważone, mamy optymizm konsumpcyjny i pozytywne trendy w redukcji nierówności. Coraz więcej osób czynnie uczestniczy w konsumpcji i pozytywnie patrzy w przyszłość.
Walka z wyłudzaniem VAT
Premier Morawiecki przypomniał, że tylko w tym roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 30 mld zł. To więcej, niż w poprzednich dziewięciu latach. Zapowiedział, że trend, który udało się osiągnąć dzięki rozbiciu mafii VAT-owskich, zostanie utrzymany.
"To my na europejską agendę wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi. To Polska walczy dzisiaj o ukończenie budowy wspólnego rynku i zapewnienie pełnej swobody świadczenia usług. To my, pokazując nasz sukces w walce z karuzelami VAT, wywołaliśmy dyskusję w Europie"– podkreślił Mateusz Morawiecki.
Ułatwienia dla przedsiębiorców
„Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków. Dla małych i średnich przedsiębiorców mam ważne przesłanie: wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne, a jednocześnie równych zasad konkurencji" – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Premier poinformował, że już wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele.
Według szefa rządu bez państwa i jego instytucji wolny rynek nie obroni się przed korupcją, wyłudzeniami podatków, monopolami czy nieuczciwą konkurencją z zagranicy. Także bez sprawiedliwych sądów uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na walkę z mafiami i monopolami.
MF