MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 24 lipca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronny działa od 2022 roku. Od tego czasu Rzecznik Praw Pacjenta wsparł z jego środków 253 pacjentów, którzy doznali poważnych działań niepożądanych. W całym 2023 roku przyznaliśmy łącznie 1,15 mln zł odszkodowań. Z kolei od początku tego roku wydaliśmy już 59 decyzji, w tym przyznając ponad 560 tys. zł na rzecz 20 pacjentów

 

Pod koniec ubiegłego roku poinformowaliśmy, że Rzecznik wznowił z urzędu sprawy dotyczące żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po szczepionce Vaxzevria. W ramach nadzoru nad bezpieczeństwem stosowanych w Europie szczepionek uznano bowiem, że są podstawy do potwierdzenia tej jednostki chorobowej jako możliwego działania niepożądanego szczepionki produkowanej przez firmę AstraZeneca.

 

Czas podsumować efekt tych czynności. W 10 sprawach Rzecznik zmienił swoje wcześniejsze decyzje i przyznał świadczenie kompensacyjne. Ponadto 3 pacjentów skorzystało z możliwości złożenia wniosku, istniejącej mimo upływu standardowego terminu 1 roku od zakończenia hospitalizacji.

Taka dodatkowa możliwość trwa przez rok od momentu aktualizacji Charakterystyki Produktu Leczniczego. Łącznie na rzecz 13 pacjentów z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową po szczepionce Vaxzevria Rzecznik przyznał w ciągu ostatnich 4 miesięcy ponad 201,5 tys. zł (średnia kwota – 15,5 tys. zł).

 

Podobna sytuacja dotyczy jednodawkowej szczepionki Jcovden (Johnson & Johnson), w przypadku której potwierdzono zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie osierdzia jako możliwe działania niepożądane. W tym zakresie Rzecznik wznowił z urzędu 2 sprawy i wydał decyzje o przyznaniu świadczenia. Kolejny pacjent zgłosił nowy wniosek dotyczący szczepienia wykonanego w 2021 roku.

Również ta sprawa została w ostatnich dniach rozpatrzona pozytywnie. Łącznie Rzecznik przyznał 107,5 tys. zł na rzecz 3 pacjentów z zapaleniem mięśnia sercowego lub zapaleniem osierdzia po szczepionce Jcovden (średnia kwota – 35,8 tys. zł).

 

Kolejne działania niepożądane zostały uwzględnione również w przypadku szczepionki Spikevax. Reasumując, uwzględnione w ostatnich miesiącach działania niepożądane poszczególnych szczepionek przeciw COVID-19 to:

 

Jcovden (wcześniejsza nazwa: COVID-19 Vaccine Janssen) – zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia;

Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: COVID-19 Vaccine AstraZeneca) – żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;

Spikevax (wcześniejsza nazwa: COVID-19 Vaccine Moderna) – pokrzywka mechaniczna, przewlekła pokrzywka.

 

– Osoby, które w związku ze szczepieniem były hospitalizowane z wymienionych powodów przez co najmniej 14 dni, a dotąd nie złożyły wniosku o przyznanie świadczenia, nadal mogą to zrobić i uzyskać w prosty sposób odszkodowanie – apeluje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

 

Możliwość złożenia wniosku dotyczy również wszystkich innych uwzględnionych dotąd działań niepożądanych:

- szczepionek przeciw COVID-19 (w tym stosowanej obecnie szczepionki Nuvaxovid),

- szczepionek stosowanych w ramach szczepień obowiązkowych (w tym realizowanych u dzieci i młodzieży w oparciu o Program Szczepień Ochronnych)

 

– jeśli od zakończenia pobytu w szpitalu związanego z działaniem niepożądanym nie minął jeszcze rok.

 

 

 

Rzecznik Praw Pacjenta

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY