W polskich związkach sportowych wprowadzone zostaną tzw. kwoty płci (minimum 30 proc.). Dzięki temu wzrośnie rola kobiet we władzach polskiego sportu. Podwyższone zostaną także kwoty i wydłużone okresy przyznawania stypendiów sportowych po urodzeniu dziecka
Najważniejsze rozwiązania
Nowe przepisy zwiększą demokratyzację w polskich związkach sportowych (PZS).
W przypadku zarządów liczących od 2 do 5 członków, w ich skład ma wchodzić nie mniej niż jedna kobieta i nie mniej niż jeden mężczyzna.
W przypadku zarządów PZS, które liczą więcej niż 5 członków, reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30%.
Wymóg dotyczący 30% każdej z płci ma dotyczyć również organów kontroli wewnętrznej PZS.
Zagwarantowany zostanie udział przedstawicieli zawodników kadry narodowej w składach zarządów PZS.
Dzięki rozwiązaniu zwiększy się rola sportowców, jeśli chodzi o decyzje podejmowane przez PZS.
Zawodnicy kadry narodowej będą stanowić merytoryczne wsparcie zarządów PZS. Ich głównym zadaniem będzie monitorowanie realizacji programów szkoleniowych, wpływ na kryteria naborów do kadry narodowej oraz reprezentacji olimpijskiej. Zawodnicy w zarządach PZS będą także uczestniczyć w działaniach promocyjnych na rzecz danego sportu, w szczególności skierowanych do dzieci i młodzieży.
Reprezentacja sportowców w PZS będzie stanowić ok. 15% (średnio 1 sportowiec na 7 członków zarządu PZS).
Z 6 do 12 miesięcy wydłużony zostanie czas pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka. Zwiększy się także – z 50% do 81,5% – kwota pobieranej w tym okresie wysokości stypendium.
Analogiczne zasad ochrony kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka funkcjonować będą w odniesieniu do stypendiów sportowych udzielanych przez samorządy.
Członkowie kadry narodowej, którzy kontynuują edukację, będą mogli otrzymać dodatki do stypendiów sportowych.Minister Sportu i Turystyki będzie mógł przyznać sportowcom studentkom i studentom lub doktorantkom i doktorantom dodatek w wysokości 20% stypendium.
Jednorazowy dodatek do stypendium sportowego, w wysokości maksymalnie 2-krotności podstawy, będzie mógł zostać przyznany sportowcom, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości.
Rozwiązania mają być zachętą dla młodych sportowców do kontynuowania nauki i zdobywania dyplomów ukończenia studiów.
Wprowadzone zostaną przepisy dotyczące przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie.
Kluby sportowe, związki sportowe, PZS oraz spółki, które zarządzają ligami zawodowymi będą musiały przyjąć standardy przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, w tym standardy dotyczące ochrony małoletnich.
Dodatkowo, PZS i związki sportowe będą musiały wyznaczyć pełnomocników do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie.
Przy ministrze sportu i turystyki powołany zostanie Rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.
Wprowadzona zostanie ochrona prawna dla sędziego.
Sędzia sportowy, podczas wykonywania swoich zadań, będzie korzystał z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.
Oznacza to, że przedmiotem szczególnej ochrony prawnej stanie się m.in. nietykalność cielesna sędziów, ich życie i zdrowie, godność osobista, a także prawidłowość prowadzonych przez nich czynności oraz szacunek dla realizowanych przez nich zadań.
Program „Sportowe talenty” zmieni nazwę na „Badanie kompetencji ruchowych uczniów”.
Dane takie jak wysokość, masa ciała i wyniki prób sprawności będą mogły być przekazywane wyłącznie do celów naukowo-badawczych, dydaktycznych, oświatowych lub statystycznych.
Związki sportowe będą mogły być finansowane przez Instytut Sportu Państwowy Instytut Badawczy.
Instytut otrzyma nowe uprawnienia dotyczące możliwości finansowania zawodników kadry narodowej. Zmiany powstały m.in. w wyniku konieczności rozwiązania konkretnych sytuacji dotyczących braku ciągłości przygotowań kadr narodowych , kiedy PZS nie może otrzymać bezpośrednio dofinansowania. Po zmianie, w uzasadnionych przypadkach, IS PIB będzie mógł zapewnić środki dla danego sportu.
Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo 1 stycznia 2025 roku.
Kancelaria Premiera