Ponad 200 tys. rodzin jest windykowanych za nieopłacone składki. Polskie rozwiązania są konstruowane przez urzędników w zupełnym oderwaniu od rzeczywistości, zaś aby poprawić sytuację, wystarczy przyjrzeć się prostym modelom stosowanym w innych krajach europejskich
Nie wystarczą bowiem kroki cząstkowe, jak miesięczne wakacje od ZUS, trzeba wprowadzić zmiany systemowe.
W wywiadzie dla Bisnes Info Rzecznik MŚP porusza temat obietnic przedwyborczych, które przedsiębiorcy przyjęli z nadzieją, ale których realizacja opóźnia się w czasie. Szczególnie niepokojący jest spór wewnątrz koalicji rządowej, jeśli chodzi o nowy system składek zdrowotnych. Brakuje też skonkretyzowania zapowiedzi o przejęciu przez ZUS wypłaty zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia.
Pytany o perspektywy rozwoju polskiej gospodarki Adam Abramowicz stwierdza, że jest ona rozpędzona, ale jednocześnie zwraca uwagę na stagnację, w której pogrążona jest gospodarka niemiecka, będąca głównym partnerem dla polskich firm.
Zagrożeniem dla nich są też nadmiernie wyśrubowane wymogi ekologiczne, narzucane przez Komisję Europejską w ramach Zielonego Ładu. Jaskrawym tego przykładem jest dyrektywa „budynkowa”, która radykalnie podroży budowę mieszkań czy inwestycji gospodarczych.
Porównując sytuację polskich przedsiębiorców do konkurujących z nimi przedsiębiorców z innych krajów europejskich, Rzecznik MŚP ocenia ją jako skomplikowaną: podatki nie są szczególnie wysokie, natomiast system podatkowy jest niezwykle skomplikowany co utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej.
Rzecznik MŚP Adam Abramowicz