W związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 stycznia 2025 roku stwierdzającego, iż wydanie decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. nastąpiło z naruszeniem prawa, Rzecznik Finansowy przedstawił swoje stanowisko:
Przede wszystkim należy podkreślić, że rozstrzygnięcie WSA w Warszawie w opisanej sprawie nie jest prawomocne. W związku z czym na tę chwilę nie wywołuje ono skutków prawnych. Podkreślenia również wymaga, że nie zostało jeszcze sporządzone pisemne uzasadnienie powyższego wyroku.
W związku z czym aktualnie nie można wskazać, ani odnieść się do przesłanek leżących u podstaw stwierdzenia naruszenia prawa, ani tym bardziej ocenić ich potencjalnych efektów dla sytuacji klientów Getin Noble Bank w upadłości lub Velo Bank.
W kontekście nieprawomocności wyroku, Rzecznik Finansowy wskazuje, że na tę chwilę wyrok nie powoduje zmiany sytuacji klientów Getin Noble Bank w upadłości, bądź Velo Bank, w tym kredytobiorców, jak również obligatariuszy i akcjonariuszy.
Dopiero prawomocny wyrok w sprawie będzie mógł stanowić podstawę analizy jego ewentualnego znaczenia dla klientów Getin Noble Bank w upadłości lub Velo Bank.
Rzecznik Finansowy, zgodnie z ustawowymi kompetencjami, w dalszym ciągu podejmuje działania na wniosek klientów podmiotów rynku finansowego m.in. poprzez przeprowadzenie poreklamacyjnego postępowania interwencyjnego oraz wydawanie poglądów istotnych w sprawach zawisłych przed sądami powszechnymi z udziałem podmiotów rynku finansowego, w tym Getin Noble Bank w upadłości oraz Velo Bank.
Artykuł powiązany:
Konflikt interesów pomiędzy różnymi funkcjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Rzecznik Finansowy