MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 17 września 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Jedyny w Polsce ośrodek rzeźby stanie się swego rodzaju „hubem” kompetencyjnym dzięki realizacji projektu pn. „Rozbudowa i modernizacja budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej wraz z zagospodarowaniem terenu w ramach rewitalizacji społecznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku”

 

Inwestycja, której budżet wynosi ponad 55 mln zł, jest możliwa dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS).

 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to wyjątkowa instytucja w skali regionu, kraju i Europy. Instytucja mieści się w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym – dawnym majątku wybitnego polskiego malarza Józefa Brandta. Na obszarze ok. 13 ha znajduje się zabytkowy park, pałac z oficyną, oranżeria, kaplica, wozownia, stajnia i spichlerz zaadaptowane do potrzeb wystawienniczych i Ośrodka Pracy Twórczej Rzeźbiarzy, a także współczesne budynki warsztatowe.

Całości dopełnia współczesny budynek Muzeum Rzeźby Współczesnej z przestrzenią wystawienniczą i kolekcją ponad 2300 prac najwybitniejszych twórców, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Xawerego Dunikowskiego, Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora, Katarzyny Kobro, Pawła Althamera, Tony’ego Cragga i in. Rzeźby prezentowane są także w parku.

 

Co powstanie w ramach projektu?

Nowe rozwiązania infrastrukturalne oraz wyposażenie obiektu w odpowiedni sprzęt, w tym infrastrukturę informatyczną, pozwolą Centrum otworzyć się w pewnym sensie na nowo – nie tylko znacząco poszerzyć działalność, ale także realizować działania, które nie były dotychczas możliwe.

Z badań przeprowadzonych przed rozpoczęciem projektu wynikło, że odbiorcy oczekują nowych działań kulturalno-edukacyjnych i taki charakter mają zaplanowane wydarzenia, tj. warsztaty, spotkania czy wykłady o różnorodnej tematyce i formie. 

 

Projekt obejmuje przeprowadzenie robót budowalnych w zakresie rozbudowy i modernizacji budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, tj.:

dobudowę pawilonu wejściowego;

dobudowę pawilonu o funkcji wystawienniczej dla potrzeb stałej ekspozycji rzeźby i modernizację galerii wystawienniczej;

dobudowę nowego skrzydła z nowoczesną pracownią edukacyjną, biblioteką, archiwami, pomieszczeniami administracyjno-biurowymi;

przywrócenie pierwotnego stanu dachu i odsłonięcie świetlików na parterze budynku;

przystosowanie pomieszczenia po byłej stolarni na salę aktywizacji społecznej z funkcją sali konferencyjnej;

dobudowę i adaptację zniszczonych i niefunkcjonalnych powierzchni magazynowych na nowoczesne i funkcjonalne magazyny studyjne z możliwością przechowywania zbiorów, ale również organizowania nowatorskich działań kulturalnych i edukacyjnych.

 

 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY