MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 20 czerwca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

W marcu tego roku zatrzymano kolejne 3 osoby w śledztwie przeciwko m.in. Joannie S. i Mikaelowi S. podejrzanym o oszustwa na kwotę prawie 400 mln zł, prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia oraz tzw. pranie brudnych pieniędzy w kwocie prawie 45 mln zł

 

Zatrzymane 2 marca 2022 roku kobiety to matka i córka. Marzena M. była agentką Galleri New Form i pośredniczyła w zawarciu co najmniej 28 umów dot. art inwestycji uzyskując za to korzyść w wysokości 5 % ich wartości, w sumie ponad 160 tysięcy złotych. Jak ustalono, razem ze swoją córką, Magdaleną M., pomagały poszukiwanej kobiecie i jej synowi, Mikaelowi S., w ukrywaniu się na terytorium Hiszpanii.

Młodsza z kobiet odwiedzała ich za granicą, kontaktowała się z nimi za pośrednictwem komunikatorów internetowych oraz przekazała im swoją kartę płatniczą. Podejrzane usłyszały zarzuty utrudniania postępowania karnego, zaś Marzena M. dodatkowo zarzut prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia.

 

Zatrzymany 15 marca 2022 r. Jacek H. pośredniczył w zawarciu co najmniej 232 umów działając na rzecz Galerii New Form, uzyskując jak ustalono ponad 4,3 miliona złotych korzyści majątkowych. Usłyszał zarzuty prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia.

 

Za popełnienie zarzuconych podejrzanym grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności oraz grzywny do 10 mln zł. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji oraz poręczeń majątkowych.

 

Galleri New Form oferowało oszukańcze inwestycje

W toku śledztwa ustalono, że podmiot oferował inwestycje w dzieła sztuki. Polegały one na nabyciu prawa własności dzieła na okres od co najmniej 6 miesięcy do roku. Podmiot gwarantował zwrot kapitału powiększony o 36 proc. zysku w skali roku poprzez odkupienie udziału po upływie oznaczonego umową terminu. Przy czym wypłata kapitału wraz z oznaczonym zyskiem następowała z wpłat kolejnych inwestorów.

 

Ustalenia śledztwa pozwoliły na sformułowanie wobec Joanny S. i Mikaela S. zarzutów prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej, doprowadzenia klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę prawie 400 milionów złotych, a także prania pieniędzy w kwocie prawie 45 mln zł. Podejrzani byli poszukiwani Europejskim Nakazem Aresztowania. Zostali zatrzymani na terenie Hiszpanii. Joanna S. została już sprowadzona do Polski. Aktualnie przebywa w Areszcie Śledczym. Procedura wydania Mikaela S. pozostaje w toku. Aktualnie przebywa w areszcie śledczym w Hiszpanii.

 

Krąg podejrzanych

Pozostałych 7 podejrzanych usłyszało zarzut oszustw i prowadzenia działalności bankowej bez wymaganego zezwolenia.

Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych

Dotychczas w toku śledztwa zabezpieczono mienie o łącznej wartości prawie 23 mln zł, w tym 21 nieruchomości, prawie 5 mln zł w gotówce, a także sztabki złota, dzieła sztuki i inne luksusowe przedmioty.

 

Stanowisko Prokuratury Regionalnej w Białymstoku w zakresie wcześniejszych publikacji medialnych

Jednocześnie mając na uwadze niektóre wcześniejsze publikacje medialne, prokuratura oświadcza, że zawarta w nich informacja, jakoby Marian Banaś miał status pokrzywdzonego w śledztwie przeciwko Joannie S. i jej synowi Mikaelowi S. jest nieprawdziwa.


Z ustaleń postępowania wynika, że Marian Banaś jest jedną z nielicznych osób, które u schyłku działania piramidy finansowej osiągnęły zysk w ramach kontaktów biznesowych z zarządzaną przez podejrzaną Joannę S. firmą Galleri New Form.

Przedmiotem tego interesu była warta niemal 70 tys. złotych rzeźba, którą Marian Banaś sprzedał zarabiając w krótkim czasie ponad 10 tys. złotych. Na podstawie aktualnych ustaleń śledztwa liczbę osób faktycznie pokrzywdzonych oszustwami podejrzanych prokuratura określa na ponad 1200. Wśród pokrzywdzonych nie ma Mariana Banasia.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY