MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 18 stycznia 2026r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zaprosił do udziału w procesie legislacyjnym dotyczącym regulacji zawodu adwokata i radcy prawnego prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysława Rosatiego oraz prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierza Chróścika. Nowelizacja dostosuje przepisy do wymogów wynikających z Konwencji o ochronie zawodów prawniczych

 

W liście do prezesów obu samorządów minister podkreślił, że podpisana przez Polskę 13 maja 2025 r. w Luksemburgu Konwencja Rady Europy o ochronie zawodu prawnika to dokument o fundamentalnym znaczeniu dla umacniania zasad demokratycznego państwa prawa.

Konwencja ta zobowiązuje państwa do zapewnienia niezależności zawodów prawniczych oraz ich ochrony przed ingerencją i naciskami, a także do zagwarantowania autonomii samorządów zawodowych.

 

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że reforma przepisów regulujących zawody zaufania publicznego jest nie tylko kwestią wewnętrzną samorządów prawniczych, ale ma również olbrzymie znaczenie dla całego systemu prawnego.

Pierwsze spotkanie inauguracyjne z przedstawicielami samorządów adwokatów i radców prawnych odbędzie się 26 maja 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości. Celem spotkania będzie ustalenie harmonogramu prac nad nowelizacją ustaw Prawo o adwokaturze i o radcach prawnych.

 

Minister Adam Bodnar podkreślił, że dąży do wypracowania rozwiązań, które wzmocnią niezależność zawodów prawniczych, zwiększą zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości i zagwarantują najwyższe standardy etyczne i profesjonalne.

 

 

 

Ministerstwo Sprawiedliwości

 

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY