MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  24 maja 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 6 osobom w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw karnych i skarbowych w związku pozorowanym handlem oponami samochodowymi

 

Jak ustalono, przestępczy proceder polegał na stworzeniu fikcyjnego, wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami. Opony samochodowe, stanowiące przedmiot obrotu, nie opuściły granic Polski, a transakcje dokumentowane fakturami VAT o ich zbyciu do firmy działającej na terenie Czech, nie miały w rzeczywistości miejsca. W wielu przypadkach opony konkretnej marki i typu figurujące na fakturach jako sprzedane, nie były uprzednio zakupione, a samochody, którymi miał być dokonywany transport opon nie były w żaden sposób przystosowane do przewozu ładunków, a tym bardziej w ilościach wskazywanych na dokumentach mających potwierdzić dokonanie dostaw wewnątrzwspólnotowych tymi pojazdami.

 

Wyłudzono blisko 1,2 mln zł VAT

Analiza przepływów środków finansowych pomiędzy ujawnionymi rachunkami bankowymi przewijających się w postępowaniu podmiotów gospodarczych pozwoliła na określenie licznych operacji bankowych na sumy pieniężne, pochodzące z nienależnego zwrotu podatku VAT w łącznej kwocie blisko 1,2 mln zł.

 

Fikcyjny obrót fakturami VAT i pranie brudnych pieniędzy

Oskarżonym zarzucono także uczestnictwo w fikcyjnym obrocie nierzetelnymi fakturami VAT, poświadczającymi nieprawdę co do przeprowadzonych transakcji, niezgodnych ze stanem rzeczywistym. Te działania doprowadziły do uszczuplenia należności publicznoprawnych Skarbu Państwa.

Jak ustalono, członkowie grupy podejmowali nadto czynności w celu udaremnienia lub znacznego utrudnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych lub też miejsca ich umieszczenia.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY