MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  24 maja 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 12 osób podejrzanych o wyłudzenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2013-2019 łącznie kwoty ponad 2 milionów złotych w postaci nienależnych świadczeń, w szczególności zasiłków chorobowych

 

Zatrzymania miały miejsce na terenie powiatów krakowskiego, wielickiego, myślenickiego i tarnowskiego. Śledczy przeszukali i zabezpieczyli w miejscach zamieszkania wytypowanych podejrzewanych oraz w miejscach prowadzenia przez nich rzekomych firm dokumenty, nośniki pamięci i inne dowody w sprawie.

 

Według ustaleń śledczych podejrzani, wśród których są osoby w wieku od 29 do 51 lat, które zakładały (głównie na terenie województwa małopolskiego) fikcyjne jednoosobowe działalności gospodarcze, deklarowały wysokie dochody, od których odprowadzały do ZUS-u znaczne stawki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne, by po kilku miesiącach przedkładać długotrwałe zwolnienia lekarskie, co skutkowało wypłatą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wysokich zasiłków.

W niektórych przypadkach taki proceder z krótkimi przerwami trwał nawet kilka lat. W ten sposób w wyniku przestępczej działalności zatrzymani pobrali od ZUS-u w latach 2013-2019 nienależne świadczenia w łącznej kwocie ponad 2 milionów zł.

 

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa na szkodę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tym 7 odpowie za wyłudzenie mienia o znacznej wartości, poprzez wprowadzenie w błąd co do faktu prowadzenia działalności gospodarczej i wysokości osiąganych z tego tytułu dochodów oraz korzystanie z fikcyjnych zwolnień lekarskich.

Za oszustwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności lecz przy mieniu znacznej wartości kara może wynieść nawet do 10 lat więzienia. Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, oddania pod dozór Policji oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

 

 

 

KG Policji

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY