MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 20 czerwca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w grudniu i styczniu kolejne osoby w związku ze śledztwem dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową. Ustalenia wskazują, że poszkodowani w sprawie mogli stracić nawet kilkaset milionów złotych

 

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA prowadzą od 2020 roku wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie postępowanie dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową. Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Jak wynika z dokumentacji pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej.


Pierwsza realizacja w ramach tej sprawy została przeprowadzona w sierpniu 2020 r. Wówczas zatrzymano trzy osoby - prezesa zarządu warszawskiej spółki - pośrednika w sprzedaży instrumentów finansowych, członka zarządu tej spółki oraz byłego dyrektora działu prawnego. Decyzją sądu wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

W grudniu ub. roku zatrzymano kolejne dwie osoby reprezentujące szereg spółek deweloperskich, których obligacje były oferowane inwestorom przez wskazanego pośrednika. Czynności przeprowadzono w Warszawie i Wrocławiu.

W prokuraturze usłyszeli zarzuty związane z tym, że wprowadzili w błąd, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kilkuset klientów nabywających obligacje i doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia przez nich mieniem wielkiej wartości, nadto uzyskane środki z emisji podejrzani przeznaczyli na inne cele, niż określone w warunkach emisji, a także nie zaspokoili roszczeń wierzycieli.

 

Przedstawiono im również zarzuty związane z praniem pieniędzy w kwocie ok. 4 mln. zł. Szkoda wyrządzona przez jedną z zatrzymanych osób została oszacowana na wartość około 52 mln zł. Wobec pierwszego z podejrzanych sąd zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy, wobec drugiego z podejrzanych zastosowano tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w kwocie 250 tys. zł.


W ostatnich dniach grono podejrzanych osób w tej sprawie się powiększyło. Funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA zatrzymali w Warszawie kolejne dwie osoby działające na szkodę obligatariuszy spółek deweloperskich.

 

Postępowanie jest rozwojowe. Poszkodowani w sprawie mogli stracić nawet kilkaset milionów złotych.


CBA w tej sprawie współpracuje z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

 

 

 

CBA

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY