MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  24 maja 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwie osoby w związku ze śledztwem prowadzonym przeciwko Joannie S. i Mikaelowi S. podejrzanym o oszustwa na kwotę prawie 400 mln zł, prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia oraz tzw. „pranie brudnych pieniędzy” w kwocie prawie 45 mln zł

 

W toku śledztwa ustalono, że podmiot oferował inwestycje w dzieła sztuki. Polegały one na nabyciu prawa własności dzieła na okres od co najmniej 6 miesięcy do roku. Podmiot gwarantował zwrot kapitału powiększony o 36 proc. zysku w skali roku poprzez odkupienie udziału po upływie oznaczonego umową terminu.

 

Przy czym wypłata kapitału wraz z oznaczonym zyskiem następowała z wpłat kolejnych inwestorów. Ustalenia śledztwa pozwoliły na sformułowanie wobec Joanny S. i Mikaela S. zarzutów prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej, doprowadzenia klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę prawie 400 milionów złotych, a także prania pieniędzy w kwocie prawie 45 mln zł.

Podejrzani byli poszukiwani Europejskim Nakazem Aresztowania. Zostali zatrzymani na terenie Hiszpanii. Aktualnie przebywają w polskich aresztach śledczych.

 

W śledztwie prowadzonym przez funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku pod nadzorem białostockiej Prokuratury Regionalnej sukcesywnie przedstawiane są zarzuty osobom zaangażowanym w proceder. W ostatnim czasie dwaj inni agenci Joanny S. zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych o czyn z art. 171 ust. 1 ustawy Prawo bankowe.

 

Do tej pory zarzuty w śledztwie przedstawiono 24 podejrzanym.

 

 

 

 

Prokuratura Krajowa

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY