Prokuratura Regionalna w Łodzi 24 kwietnia 2024 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko 2 mężczyznom, obcokrajowcom, zamieszkującym w Łodzi
W toku śledztwa prowadzący postępowanie funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi ustalili, że na terenie Polski w ramach zorganizowanej grupy przestępczej dokonywano oszustw na tzw. „fałszywego policjanta”. W trakcie pierwszego kontaktu telefonicznego z pokrzywdzonymi, sprawcy podawali się za pracownika banku i przekazywali informację o konieczności zabezpieczenia środków pieniężnych znajdujących się na rachunku bankowym pokrzywdzonych. Następnie z pokrzywdzonymi nawiązywał kontakt kolejny uczestnik zorganizowanej grupy przestępczej, który podawał się za funkcjonariusza Policji.
On też wskazywał sposób, w jaki pieniądze będące na rachunku pokrzywdzonego miały być „zabezpieczone”. W konsekwencji, pokrzywdzeni sami dokonywali transferów na konta bankowe kontrolowane przez zorganizowaną grupę przestępczą.
W istocie, rozmówcami byli przygotowani i wyspecjalizowani sprawcy podający się za pracowników banku funkcjonariusza Policji, wykorzystujący zaufanie pokrzywdzonych.
W toku śledztwa ustalono, że dwóch oskarżonych aktualnie mężczyzn realizowało czynności związane z wypłacaniem pieniędzy pokrzywdzonych z rachunków, na które zostały one przekazane w wyniku tak prowadzonych rozmów przez osoby podszywające się za pracowników banków i funkcjonariuszy Policji.
W innych prowadzonych w okręgu łódzkim postępowaniach, osoby uwiarygadniające konieczność przelania pieniędzy lub udostępnienia danych do rachunku podszywały się także pod prokuratorów. Co więcej, wykorzystując nowoczesne technologie, jako numery telefonów, pod które pokrzywdzony może zadzwonić, by potwierdzić tożsamość rozmówcy, sprawcy wskazują rzeczywiste numery telefonów Policji lub Prokuratury.
W tej sprawie, sprawcy – dla uwiarygodnienia rozmówcy – pokrzywdzonym podawano numer telefonu przypisany sekretariatowi jednego z członków kierownictwa łódzkiej Policji. Połączenia weryfikujące przekazywane polecenia były oczywiście – dzięki odpowiedniej technologii – przekierowywane do sprawców przestępstwa.
Prokuratura i Policja informuje i przypomina, że nigdy nie informuje osób postronnych o swoich działaniach. Prokuratorzy i Policjanci nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, ani nie pośredniczą w ich przekazaniu. W przypadku otrzymania takiej prośby należy niezwłocznie przerwać połączenie, a następnie poinformować Policję, telefonicznie na numer 112 lub osobiście – w najbliższej jednostce Policji.
W opisywanej sprawie mężczyznom, między innymi w oparciu o zabezpieczone nagrania monitoringu, przedstawiono zarzuty obejmujące udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwo oraz podszywanie się pod dane osobowe funkcjonariusza publicznego, a także udział w „praniu brudnych pieniędzy”. Jeden z nich pozostaje tymczasowo aresztowany.
Oskarżeni to mężczyźni o wykształceniu średnim, w wieku 27 i 47 lat. Maksymalny wymiar grożącej im kary to 15 lat pozbawienia wolności.
Rzecznik prasowy
Prokuratury Regionalnej w Łodzi
Krzysztof Bukowiecki