MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 29 lutego 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 12 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej, której działania miały na celu popełnianie przestępstw karnych oraz karnych skarbowych skutkujących stratami Skarbu Państwa 

 

Z dowodów zgromadzonych w śledztwie wynika, że grupa przestępcza, którą kierowała 47-letnia mieszkanka powiatu bydgoskiego, działała co najmniej od 2018 roku do września 2021 roku. Jej członkowie funkcjonując w ramach różnych podmiotów gospodarczych, wystawiali nierzetelne faktury VAT, pozorujące obrót materiałami budowlanymi oraz zatrudnienie pracowników budowlanych w ramach świadczonych usług pracy tzw. leasing pracowniczy.

Mechanizm działania grupy polegał na typowej dla tego profilu przestępczości „optymalizacji podatkowej” tj. kupnie kosztów mających na celu obniżenie podatku należnego przez nabywców fikcyjnych faktur wystawianych na firmy-słupy. Sprawcy wystawiali, przyjmowali i ewidencjonowali fikcyjne faktury VAT, sztucznie zawyżając koszty uzyskania przychodu, a następnie je ewidencjonowali w poszczególnych urzędach skarbowych wprowadzając w błąd co do faktycznego stanu rozliczeń, a przez to do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa. Szacuje się, że działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia w kwocie ok. 8 mln złotych.

 

 

Łącznie w sprawie zarzuty usłyszało 13 podejrzanych. Dwoje z nich w tym kierująca grupą przestępczą kobieta, zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

 

W celu zabezpieczenia wykonania przyszłych kar i środków o charakterze finansowym, prokurator zabezpieczył na majątku podejrzanych mienie w postaci m. in. nieruchomości oraz wierzytelności o łącznej wartości niespełna 4 mln zł.

 

Podejrzanym grożą surowe kary pozbawienia wolności, a dwojgu z nich nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY