MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  23 lutego 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawi opinię w postępowaniu przed Sądem Najwyższym w sprawie odrzucenia pozwu 97-letniego b. więźnia niemieckiego obozu Auschwitz wobec gazety z Niemiec za zwrot o „polskich obozach zagłady"

 

Marcin Wiącek zapowiedział to podczas spotkania 20 stycznia 2022 r. z mec. Lechem Obarą, pełnomocnikiem Stanisława Zalewskiego, prezesa Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Adwokat zwrócił się do RPO o wsparcie prawne jego klienta.

 

W 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił pozew Stanisława Zalewskiego przeciw bawarskiej gazecie „Mittelbayerische Zeitung". Zdaniem sądu pozew za sformułowanie o „polskich obozach zagłady" powinien był on wnieść do sądu w Monachium.

 

Sąd odrzucił pozew w związku z art. 7 pkt 2 rozporządzenia nr 1215/2012 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. Analiza RPO w kontekście zastosowania tych przepisów w przestrzeni cyfrowej będzie służyć pomocą w rozstrzygnięciu tej istotnej społecznie sprawy.

 

Przed wydaniem wyroku sąd zadał w tej sprawie pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Z wyroku TSUE z czerwca 2021 r. wynika, że obywatel polski nie może przed polskimi sądami dochodzić roszczeń za zwrot o „polskich obozach" w niemieckich mediach - jeśli nie został w nich z nazwiska wskazany.

 

 

 

RPO

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY