Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie prowadzą śledztwo w sprawie przestępstw polegających na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Popełniano je w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, działającej w latach 2019-2020. Jej celem było osiąganie korzyści majątkowych pochodzących z oszustw polegających na wykorzystaniu spółki akcyjnej do wprowadzania środków pochodzących z dofinansowania celem nielegalnego zwrotu wkładu inwestora oraz uzyskania korzyści majątkowych.
W szczególności chodzi o fundusz wpisany na listę projektów BRIdgeAlfa, dysponujący środkami unijnymi pochodzącymi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Dodatkowo wyprowadzano środki przyznane przez NCBIR na realizację grantu poprzez wystawianie fikcyjnych faktur przez siatkę powiązanych ze sobą podmiotów. W wyniku działań grupy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poniosło szkodę w wysokości 800 tys. złotych.
27 czerwca 2024 r., na terenie województwa wielkopolskiego, funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali mężczyznę, działającego w zorganizowanej grupie przestępczej, który pełnił funkcję prezesa zarządu spółki akcyjnej.
Zabezpieczono dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych, użytkowane przez podejrzanego.
Zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury, gdzie usłyszał 3 zarzuty. Zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 150 tys. zł, dozoru policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju połączonego zatrzymaniem paszportu. Łączna wysokość zabezpieczonego mienia w sprawie wynosi ponad 22 mln zł.
Jest to druga realizacja w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. Dotychczas w sprawie 8 osób usłyszało 23 zarzuty. Sprawa ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne realizacje.
CBA