Komisja Nadzoru Finansowego („Komisja”) 24 stycznia 2025 roku wydała decyzję nakładającą na MM Prime Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie („Towarzystwo”)
karę pieniężną w wysokości 750.000 zł za:
1) brak sprawowania bieżącego nadzoru nad wykonywaniem przez IQ Pomerania sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie czynności związanych z zarządzaniem funduszem inwestycyjnym Jeremie Seed Capital Województwa Zachodniopomorskiego Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (obecnie Jeremie FIZ w likwidacji; „Jeremie FIZ”), co stanowiło naruszenie art. 45a ust. 4a ustawy o funduszach1,
2) prowadzenie przez Towarzystwo działalności w zakresie zarządzania Jeremie FIZ nierzetelnie, nieprofesjonalnie i bez należytej staranności, co stanowiło naruszenie art. 48 ust. 2a pkt 2 ustawy o funduszach,
3) naruszenie interesu uczestników EquiTech Funduszu inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych (obecnie EquiTech FIZAN w likwidacji; „EquiTech FIZAN”), w wyniku dokonania 100% redukcji wykupowanych certyfikatów EquiTech FIZAN w odniesieniu do wykupu przypadającego na 30 września 2019 roku, co stanowiło naruszenie art. 10 w zw. z art. 4 ust. 1c ustawy o funduszach.
Powierzając podmiotowi zewnętrznemu zarządzanie portfelem funduszu inwestycyjnego, towarzystwo funduszy inwestycyjnych zobowiązane jest do bieżącego nadzorowania wykonywania powierzonych czynności. Nadzór ten powinien być sprawowany kompleksowo i w trybie ciągłym, w sposób dostosowany do profilu i specyfiki działalności funduszu. Nadzór powinien być sprawowany rzetelnie, za pomocą odpowiednich narzędzi nadzorczych, tak aby umożliwić wykrycie we właściwym czasie nieprawidłowości i na bieżąco reagować na nie.
Towarzystwo funduszy inwestycyjnych – w ramach zarządzania funduszem, w tym w obszarze zarządzania jego ryzykiem – powinno zawsze uwzględniać ochronę uprawnień uczestników danego funduszu inwestycyjnego. Działanie w interesie uczestników funduszu powinno być rozpatrywane zarówno w kontekście dążenia do osiągnięcia zysków lub uniknięcia straty przez dany fundusz inwestycyjny, jak również przez pryzmat zapewnienia możliwości skorzystania przez uczestników funduszu z wykupu certyfikatów inwestycyjnych.
Decyzja nie jest ostateczna. Towarzystwo może zwrócić się do Komisji z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na tę decyzję, bez uprzedniego skorzystania z prawa do zwrócenia się z wnioskiem do Komisji.
KNF