MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 21 lipca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 25 oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. Oskarżeni to mieszkańcy województwa wielkopolskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego w wieku od 31 do 62 lat

 

Oskarżeni działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej w latach 2012-2016 za pośrednictwem podmiotów polskich oraz zagranicznych - zorganizowali tzw. „karuzele podatkową”, której przedmiotem był obrót sprzętem elektronicznym, wyrobami stalowymi, a następnie granulatem tworzyw sztucznych.

 

W tym celu wykorzystywali mechanizm wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy towarów. Przestępczy proceder rozpoczynał import towaru do Polski przez spółki pełniące role tzw. „znikających podatników. „Znikający podatnik" nabywał towar z 0% stawka podatku VAT, który następnie sprzedawał podmiotom krajowym, doliczając do wartości towaru należny podatek 23% VAT.

Naliczony przez taki podmiot podatek nie trafiał do Skarbu Państwa.

 

Ostatnia z firm uczestniczących w łańcuchu transakcji, dokonywała sprzedaży towaru za granice po stawce VAT 0% i występowała o nienależny zwrot podatku naliczonego na wcześniejszym etapie.

Jak ustalono, Straty Skarbu Państwa wynikające z działalności oskarżonych wyniosły nie mniej niż 38,2 mln zł.

 

Zatrzymani w toku śledztwa usłyszeli zarzuty dotyczące wyłudzeń podatku VAT, uszczuplenia należności publicznoprawnych, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz używania takich dokumentów, jak również prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.

 

Na poczet przyszłych kar i grzywien prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu mienia należącego do podejrzanych o wartości ponad 1,4 miliona złotych m.in. w postaci nieruchomości, pieniędzy a także wartościowych zegarków marki Breitling.

 

Objęte treścią zarzutów czyny zagrożone są kara do 15 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

 

Prokuratura Krajowa

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY