MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 17 lipca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, wraz z inspektorami śląskiego urzędu kontroli skarbowej, rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się wyłudzeniami podatku VAT, fałszowaniem dokumentów oraz "praniem brudnych pieniędzy"

 

W 2019 roku prokuratura powierzyła policjantom z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach prowadzenie śledztwa dotyczącego grupy zajmującej się "praniem brudnych pieniędzy", wyłudzeniami podatku VAT i fałszowaniem dokumentów.

 

Śledczy ustalili, że przestępcy od kwietnia 2013 do stycznia 2016 roku, na terenie województwa śląskiego oraz Czech, zorganizowali tzw. "karuzelę podatkową". W celu wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, upozorowali obrót handlowy m.in. stalą, cynkiem, olejem rzepakowym, płytkami dekoracyjnymi i częściami samochodowymi. Straty, jakie poniósł Skarb Państwa, to prawie 44,5 mln zł.

 

W tej sprawie 15 osobom przedstawiono łącznie 44 zarzuty. Podejrzani, to mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego w wieku od 32 do 55 lat. Są wśród nich 4 kobiety. Dziesięciu podejrzanym zarzucono m. in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Pięciu z podejrzanych było tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych prokurator zastosował „wolnościowe” środki zapobiegawcze.

 

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała do Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara nawet do 15 lat więzienia.

 

 

 

Komenda Główna Policji

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY