MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 17 lipca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Kilka dni temu zatrzymano 10 osób, wśród których są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się fikcyjnym obrotem urządzeniami elektronicznymi

 

To już ósme zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy działającej w branży elektronicznej od 2014 roku do grudnia 2018 roku na terenie całego kraju (w tym w Warszawie i w Pruszkowie), jak również poza granicami Polski. Z poczynionych ustaleń wynika, że grupa stosowała mechanizm polegający na wielokrotnym obrocie tym samym towarem w postaci artykułów RTV i AGD.

 

Odbywało się to metodą tzw. pozornego łańcucha podmiotów, wymieniających między sobą podrobioną dokumentację, która miała świadczyć o faktycznej sprzedaży towarów przedstawianych w fakturach.

 

W procederze uczestniczyło łącznie ok. 1700 podmiotów gospodarczych. Część z nich zawyżała w deklaracjach podatkowych VAT-7 składanych przez współdziałające podmioty gospodarcze, wysokość naliczonego podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika” i „karuzeli podatkowej”.

Około 500 firm to podmioty zarejestrowane poza granicami Polski.

 

Towar, głownie w postaci telewizorów, kart pamięci, telefonów komórkowych, tabletów itp., podlegał kilkukrotnemu, pozornemu obrotowi przez zaangażowane spółki, po czym z wykorzystaniem innego systemu karuzeli podatkowej ostatecznie trafiał do faktycznej dystrybucji i rąk użytkowników.

 

Jak szacują śledczy z Wydziału II do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej Prokuratury Regionalnej, działania sprawców naraziły Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 1,5 miliarda złotych.

Aktualnie w śledztwie status podejrzanych ma około 120 osób, że czego ponad połowa to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej.

 

Zatrzymania ze stycznia 2023 r. skutkowały przedstawieniem podejrzanym zarzutów m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw oraz poświadczania nieprawdy w fakturach. Zarzucane czyny zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanych sąd, na wniosek prokuratora, zastosował wobec kluczowego podejrzanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

 

Dokonano również zabezpieczenia na mieniu podejrzanych o łącznej wartości kilku milionów złotych, na które składają się nie tylko nieruchomości, ale także środki pieniężne.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY