MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 5 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Trzynaście osób zostało objętych aktem oskarżenia skierowanym przez Prokuraturę Okręgową w Opolu do Sądu Okręgowego Opolu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się oszukiwaniem klientów chcących zakupić przez internet sprzęt AGD

 

Proceder oszustw miał miejsce w latach 2017-2018. Sprawcy za pośrednictwem stron www.strefazakupow.net, www.przecenione.net oraz www.miedianet24.net oferowali niezwykle kuszące ceny na sprzęt AGD i elektronikę. Klienci dokonywali płatności na rachunki bankowe wskazywane im w szczegółach transakcji, natomiast zamówionego towaru nigdy nie otrzymywali.

 

Oszustwa na przelew z SMS-a

Po pewnym czasie modus operandi sprawców uległ zamianie i polegał na przesyłaniu do przypadkowych osób wiadomości sms, w których informowano, że konieczna jest niewielka dopłata (od jednego do kilku złotych) w związku z realizowaną dostawą zamówionego towaru, której można dokonać poprzez otwarcie załączonego linku. Pokrzywdzeni, w zaufaniu, że mają do czynienia z wiadomością dotycząca faktycznie realizowanej dla nich usługi, otwierali ów link, a następnie drogą elektroniczną realizowali płatność.

Te osoby, które nie zachowały przy operacji ostrożności, dokonywały w istocie przelewów na dużo większe kwoty aniżeli wskazywane w wiadomości sms. Link zawierał bowiem zakodowane inne dane dotyczące wysokości należności, które „podstawiały się” do dokonywanej płatności. W efekcie zamiast przelewu na kilka złotych pokrzywdzeni, którzy nie zwrócili uwagi na parametry dokonywanego przelewu, płacili oszustom nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 

Międzynarodowa szajka oszustów

Prowadzący śledztwo za pośrednictwem danych uzyskanych z banków dotarli do osób, które założyły konta wykorzystywane do oszustwa. Osoby te pełniły jednak rolę tzw. „słupów”, a za założenie każdego konta na swoje dane otrzymywali zarobek rzędu 100 zł. Dalsze ustalenia pokazały, że werbunkiem „słupów” zajmowali się m. in. Michał K. oraz obywatel Ukrainy Andriej A. Jednak również oni nie byli liderami grupy.

Dokumentację i dane umożliwiające elektroniczny dostęp do rachunków przekazywali bowiem osobom działającym poza granicami kraju. Fakt ten, podobnie jak lokalizacja serwerów używanych do przestępstw poza granicami kraju sugerują, że szajka miała charakter międzynarodowy.

 

Rolą Adrieja A. było również wpłacanie pieniędzy pochodzących z dokonanych oszustw przy wykorzystaniu bankomatów i wpłacanie ich na dalsze rachunki. Pieniądze pochodzące z przestępstw były również wykorzystywane do zakupu kryptowalut.

 

Ponad 200 pokrzywdzonych

Oskarżonym zarzucono popełnienie oszustw na szkodę ponad dwustu osób (w tym kilkunastu z terenu Opolszczyzny). Łączna wartość wyrządzonej przez nich szkody to ponad 500 tys. zł. Usłyszeli oni również zarzuty prania brudnych pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W toku śledztwa na rachunkach bankowych wykorzystywanych w procederze zabezpieczono ponad 130 tys. zł. Za popełnione oskarżonym przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Do odrębnego postępowania wyłączono sprawę kilku oszustów, których do tej pory nie udało się zatrzymać. Są oni poszukiwani m.in. z wykorzystaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY