MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  24 maja 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Prokuratura Okręgowa w Kielcach skierowała do Sądu Okręgowego w Kielcach akt oskarżenia przeciwko 7 osobom, które jak ustalono dopuściły się m.in. wyłudzenia dotacji w kwocie 6,2 mln zł na fikcyjną modernizację stawów rybackich

 

Śledztwo w tej sprawie prokuratura prowadziła z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym KWP w Kielcach. W toku postępowania ustalono, że dwaj właściciele stawów rybnych dopuścili się wyłudzenia dotacji z kieleckiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na modernizację stawów rybnych w kwocie 6,2 mln zł. Wyłudzenia tego dokonali przy pomocy przedsiębiorców, którzy fikcyjnie poświadczyli wykonanie prac na wystawionych przez siebie fakturach.

 

Podczas zatrzymań podejrzanych policjanci zabezpieczyli m.in. gotówkę, telefony, komputery, samochody, a nadto broń palną posiadaną nielegalnie przez 38-latka.

 

Obszerny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie obejmował zeznania świadków, dokumentację związaną z pracami modernizacyjnymi stawów rybackich i procesem udzielania unijnych dotacji na ten cel oraz opinię biegłego z zakresu budownictwa – który potwierdził zaistnienie przestępczego procederu w latach 2014-2015.

 

Jeden z podejrzanych w toku śledztwa przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia potwierdzające wcześniejsze ustalenia prokuratury. Prokurator zaakceptował jego wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. Pozostali podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów lub też, pomimo formalnego przyznania, składali wyjaśnienia zaprzeczające sprawstwu.

 

Finalnie ustalenia śledztwa pozwoliły na skierowanie aktu oskarżenia przeciwko 7 osobom, którym zarzucono wyłudzenie dotacji w kwocie 6,2 mln zł, a także wyłudzenie zwrotu podatku VAT w kwocie ponad 1,5 mln zł oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach i posłużenie się takimi dokumentami.

 

Oskarżonym grożą teraz surowe kary wieloletniego pozbawienia wolności.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY