MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 17 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach funkcjonariusze policji zatrzymali 3 osoby, którym następnie ogłoszono zarzuty dokonywania oszustw w internecie na masową skalę i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

 

Śledztwo w tej sprawie zostało pierwotnie wszczęte przez Prokuraturę Rejonową w Jędrzejowie, a następnie przejęte przez Samodzielny Dział Informatyzacji i Analiz Prokuratury Okręgowej w Kielcach, który specjalizuje się w zwalczaniu cyberprzestępczości. W postępowaniu prokuratorzy współpracowali z policyjnym Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości.

 

Śledzcy ustalili, że 3 osoby w wieku od 26 do 32 lat zbudowały infrastrukturę teleinformatyczną, która umożliwiała tworzenie na masową skalę fikcyjnych kont w internecie. Profile te powstawały na portalach społecznościowych i komunikatorach, a także na popularnych platformach sprzedażowych.

 

Następnie podejrzani za pieniądze, m.in. w formie kryptowalut, udostępniali te profile osobom trzecim. Były one następnie wykorzystywane do popełniania oszustw internetowych.

 

Podczas przeszukań na terenie Warszawy funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt wykorzystywany przez zorganizowaną grupę przestępczą do zbudowania infrastruktury teleinformatycznej. Były to m.in. komputery, telefony komórkowe oraz blisko 20 tys. kart SIM.

 

Podejrzanym, wobec których Sąd Rejonowy w Jędrzejowie zastosował trzymiesięczny tymczasowy areszt, grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY