Tak przynajmniej wynika z orzeczenia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy z 12 września br. Postanowienie zostało wydane w składzie: sędzia Rafał Reiwer (sprawozdawca), sędzia Elżbieta Mojsa, asesor Aleksandra Wąsowska
Czytelnik wniósł skargę na czynność komornika bezpośrednio do sądu, z pominięciem komornika. Postanowieniem z 28 listopada 2022r. sąd I instancji odrzucił skargę uznając, że została wniesiona po terminie.
Sąd bowiem przekazał skargę komornikowi, a ten otrzymał ją po upływie 7 dni (tyle dni jest na wniesienie skargi do komornika).
Czytelnik zaskarżył to postanowienie żądając jego uchylenia twierdząc, że skarga została złożona w terminie.
Postanowieniem z 12 września br. sąd uznał, że zażalenie zasługiwało na uwzględnienie.
Jak zauważył sąd, obecnie skarga na czynność komornika złożona bezpośrednio do sądu, z pominięciem komornika, jest traktowana jako złożona w terminie. Wyjaśnieniem jest analogia do sytuacji wniesienia apelacji z pominięciem sądu I instancji, bezpośrednio do sądu II instancji. Zgodnie z art. 369. § 3 kpc, apelacja uważana jest za złożoną z zachowaniem terminu, a jedynie po stronie sądu II instancji powstaje obowiązek zawiadomienia sądu I instancji o wniesieniu apelacji.
- Aktualnie należy przyjąć, że "poprzez odesłanie zawarte w art. 13 § 2 kpc można stosować przepis art. 369. § 3 kpc do skargi na czynności komornika" - czytam w uzasadnieniu orzeczenia.
Art. 369. § 1. Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.
§ 1 1 . W przypadku przedłużenia terminu do sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku termin, o którym mowa w § 1, wynosi trzy tygodnie. O terminie tym sąd zawiadamia stronę doręczając jej wyrok z uzasadnieniem. Jeżeli w zawiadomieniu termin ten wskazano błędnie, a strona się do niego zastosowała, apelację uważa się za wniesioną w terminie.
§ 2. (uchylony)
§ 3. Terminy, o których mowa w § 1 i 1 1 , uważa się za zachowane także wtedy, gdy przed ich upływem strona wniosła apelację do sądu drugiej instancji. W takich przypadkach sąd ten zawiadamia sąd pierwszej instancji o wniesieniu apelacji i żąda przedstawienia akt sprawy.
Ludwika Stas
foto: Pixabay
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...