Przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego (o zatwierdzenie układu lub sanacyjnego), czytelnik odwiedził kilka kancelarii restrukturyzacyjnych, by zapytać, jak w praktyce wygląda takie postępowanie
Przekaz był podobny: postępowania z ramienia sądów prowadzą młodzi sędziowie, którzy nie mają pojęcia o prowadzeniu firm oraz niezbędnej wiedzy z zakresu działalności gospodarczej. – Sprawy takie powinni prowadzić doświadczeni sędziowie, a tak nie jest. To będą zmarnowane pieniądze i czas – słyszał najczęściej.
Czytelnik nie posłuchał tych rad i złożył wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Sąd w kwietniu tego roku wszczął postępowanie restrukturyzacyjne.
W kilku artykułach prześledzimy, co działo się w sprawie, podamy postanowienia wydane przez Edytę Waraczewską, która jest sędzią Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia. Przytoczymy twierdzenia z tych postanowień i skonfrontujemy z faktami.
Sędzią komisarzem w opisywanej sprawie został asesor sądowy Błażej Jaracz, urodzony w 1993r. w Radziejowie. Jaką funkcję w postępowaniu restrukturyzacyjnym pełni sędzia Waraczewska – z akt sprawy nie sposób ustalić. A skąd druga część tytułu 'Muppet Show, a nie postępowanie restrukturyzacyjne”? To komentarz jednego z prawników, który po zapoznaniu się z aktami sprawy, tak właśnie skwitował to, co przeczytał.
Zbycie całkowitym milczeniem
W postanowieniach wydanych przez sąd, nie ma nic o najważniejszym fakcie w postępowaniu restrukturyzacyjnym – realizacji planu restrukturyzacyjnego.
Fakty:
1.
12 lipca br., czytelnik zamieścił w KRZ (w aktach sprawy) Plan restrukturyzacyjny wraz z testem prywatnego wierzyciela. Na stronie 6 przedstawił środek restrukturyzacyjny w postaci uwolnienia potencjału firmy. Co istotne, wdrożenie środka nie wiąże się praktycznie z żadnymi kosztami.
Przedstawił także kilka innych środków restrukturyzacyjnych.
2.
Czytelnik zamieścił w KRZ – 7 dokumentów zatytułowanych: Realizacja planu restrukturyzacyjnego. W dokumentach tych jest szczegółowo opisane, co robi i jakie to przyniesie zyski, i w jakim czasie.
Dołączone są dokumenty potwierdzające działania. W wyniku uwolnienia potencjału, w bardzo krótkim czasie możliwa jest spłata wszystkich zobowiązań czytelnika (100% – kapitał, koszty i odsetki) – tak wynika z dokumentów.
3.
W postanowieniach wydanych przez Waraczewską brak jest odniesienia się dla tego najważniejszego faktu dla wierzycieli. Sędzia komisarz także nie zajął się tym tematem.
4.
Motywy albo przyczyny przemilczenia sprawy uwolnienia potencjału firmy i możliwości szybkiej spłaty wierzycieli – nie są na razie znane. Tak samo, jak nie jest na razie znany cel, jakiemu miałoby to służyć.
Pytania do prezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia:
– Czy asesor Błażej Jaracz jest sędzią komisarzem w opisanej sprawie?
– Jeśli tak, to w jakim charakterze sędzia Edyta Waraczewska wydaje postanowienia, np. z 10 września?
Istnieje możliwość ustosunkowania się do treści artykułów.
Aktualizacja: 25 października
SSO Monika Pawłowska-Radzimierska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Łodzi:
W sprawie ..., w wyniku losowania w SLPS sędzią-komisarzem został wyznaczony sędzia Błażej Jaracz.
Sędzia Edyta Waraczewska pełni funkcję sądu restrukturyzacyjnego. Rola sędziego-komisarza oraz sądu upadłościowego jest opisana w przepisach art. 14-22 ustawy z 15.05.2015r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2024 r. poz. 1428 ze zm.).
Co do zasady, po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego sędzia-komisarz wykonuje czynności sądowe w postępowaniu, z wyjątkiem czynności, dla których właściwy jest sąd.
Sędzia-komisarz kieruje tokiem postępowania restrukturyzacyjnego i sprawuje nadzór nad czynnościami nadzorcy sądowego i zarządcy.
Natomiast sąd restrukturyzacyjny powołany jest do wydawania rozstrzygnięć m.in. w zakresie wynagrodzenia nadzorcy albo zakończenia postępowania.
cdn.
Ludwika Stas
foto: Pixabay
Wkrótce dalsza część z serii artykułów: Sędzia z Łodzi Edyta Waraczewska kontra fakty. „Muppet Show, a nie postępowanie restrukturyzacyjne”