MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  4 października 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

100Od grudnia zeszłego roku zajmujemy się portalem e-licytacje. Po wielu miesiącach Krajowa Rada Komornicza przysłała odpowiedzi na pytania dotyczące tego portalu

 

Więcej:

– Kompromitujące milczenie Krajowej Rady Komorniczej (KRK)

 

Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej napisał, że portal e-Licytacje został wykonany i jest obecnie zarządzany przez firmę Currenda, działającą w branży IT, na zlecenie Krajowej Rady Komorniczej. Firma specjalizuje się w tworzeniu produktów IT dla wymiaru sprawiedliwości.

 

Sprawdziliśmy kto jest właścicielem spółki Currenda.

 

Są nimi: Krajowa Rada Komornicza – 700 udziałów o wartości 350.000 zł oraz Samorządowa Spółka Informatyczna – Krajowa Rada Komornicza i Wspólnicy spółka jawna (7.000 udziałów o łącznej wartości 3.500.000 zł).

Właścicielem (wspólnikami) Samorządowej Spółki Informatycznej – Krajowa Rada Komornicza i Wspólnicy są: Krajowa Rada Komornicza oraz 11 izb komorniczych.

 

Można z tego wyciągnąć wniosek, że de facto samorząd komorniczy w 100% jest właścicielem spółki Currenda (pośrednio).

 

 

 

Zgodnie z art. 196. 1. Ustawy o komornikach sądowych, organami samorządu komorniczego są:

1) Krajowa Rada Komornicza;

2) Krajowa Komisja Rewizyjna;

3) izby komornicze.

Samorząd komorniczy i jego organy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej ani posiadać w spółce prawa handlowego więcej niż 10% akcji lub udziałów przedstawiających więcej niż 10% kapitału zakładowego.

 

Art. 205. 1.: Izbę komorniczą tworzą komornicy prowadzący kancelarie w obszarze apelacji i asesorzy zatrudnieni w tych kancelariach.

 

Sensem zmiany ustawy o komornikach sądowych było to, aby samorząd komorniczy nie mógł prowadzić działalności gospodarczej.

 

Z uzasadnienia ustawy (druk nr 1582 cz. I Warszawa, 24 maja 2017 r.):

„Ponadto – w przeciwieństwie do obecnej regulacji – samorząd komorniczy, w tym Krajowa Rada Komornicza – nie będzie mógł prowadzić działalności gospodarczej. Fakt, że obecnie samorząd ten może wykonywać taką działalność, należy ocenić krytycznie, przypomnieć bowiem należy, że komornicy sądowi są m.in. funkcjonariuszami publicznymi, a zatem ich działalność nie powinna być za wszelką cenę nastawiona na maksymalizację zysku. Zdanie to dotyczy również samorządu tych szczególnych funkcjonariuszy publicznych”.

 

 

Pytania do Ministerstwa Sprawiedliwości:

– Tak naprawdę, to samorząd komorniczy w 100% kontroluje spółkę Currenda oraz jest jej właścicielem. – Czy jest to naruszenie art. 196.4 Ustawy o komornikach sądowych?

– Czy jest to obejście prawa?

– Czy w spółce Currenda samorząd komorniczy ma 10% akcji, czy realnie 100%?

 

 

 

M. Branicka

Jan Wels

foto.: Pixabay

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY