MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 10 września 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

keyboard 943739 1280Od grudnia zeszłego roku śledzimy losy e-licytacji, jaką przeprowadził komornik sądowy Paweł Gintowt z Warszawy. Komornik nie dopuścił czytelnika (właściciela nieruchomości) nawet do śledzenia licytacji

 

Protokół z licytacji czytelnik otrzymał dopiero w czerwcu tego roku. Zgodnie z art. 986 (8) par. 1 kpc, skargę na przebieg e-licytacji można złożyć w terminie 3 dni od jej zakończenia. Nie mając do niej dostępu oraz protokołu – nie można złożyć merytorycznej skargi.

 

Więcej na temat e-licytacji:

e-licytacja poza nadzorem sądu i dłużnika. Fikcja zaskarżenia przebiegu takiej licytacji

 

oraz

 

e-licytacja poza kontrolą dłużnika. Czy to jest zgodne z prawem?

 

Zapytaliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości o kwestie prawno-organizacyjne e-licytacji.

 

– Kto jest autorem portalu e-licytacje?

Wydział Prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości: – Portal e-licytacje wprowadziła nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego z 28 maja 2021 r., przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Utworzenie systemu sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, spoczęło na Krajowej Radzie Komorniczej.

 

– Jaki był koszt stworzenia portalu i kto wyłożył na to środki?

– Portal finansował samorząd komorniczy.

 

– Czy KRK jest administratorem tego portalu?

– Tak. Wynika to z ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych i Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu przeprowadzenia sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej oraz sposobu uwierzytelniania użytkowników systemu teleinformatycznego obsługującego licytację elektroniczną z 27 października 2021 r.

 

Jakie są koszty roczne prowadzenia tego portalu i kto je pokrywa?

– Wydatki związane z prowadzeniem portalu pokrywa Krajowa Rada Komornicza i to u nich najpewniej znajdzie Pan te informacje.

 

– Czy portal ten został zatwierdzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości?

– Minister Sprawiedliwości prowadzi nadzór nad samorządem komorniczym. Krajowa Rada Komornicza składa Ministrowi Sprawiedliwości do 31 marca każdego roku, informacje o stanie egzekucji. Przekazywane są również informacje dotyczące funkcjonowania portalu.

 

– Kto imiennie odpowiada za bezpieczeństwo portalu?

– Pytanie w tej sprawie prosimy przesłać do Krajowej Rady Komorniczej.

 

– Dlaczego na portalu nie ma funkcji umożliwiającej właścicielowi licytowanej nieruchomości oraz sądowi – śledzenia przebiegu licytacji?

– Sprzedaż nieruchomości jest przeprowadzana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, natomiast warunkiem udziału w przetargu jest utworzenie indywidualnego konta w systemie.

Sąd albo referendarz sądowy wydaje postanowienie dotyczące przybicia na posiedzeniu niejawnym w ciągu tygodnia od dnia otrzymania protokołu z przebiegu przetargu oraz dokumentów niezbędnych do udzielenia przybicia. Rozwiązanie to zapewnia, że nadzór sądu albo referendarza sądowego nad przebiegiem licytacji elektronicznej z nieruchomości jest identyczny jak nadzór stosowany przy licytacji nieruchomości bez formy elektronicznej.

 

– Czy są składane do MS skargi na funkcjonowanie portalu?

– Ministerstwo Sprawiedliwości aktualnie nie odnotowuje skarg dotyczących licytacji elektronicznej. Przed wejściem w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 9 marca 2023 r., do resortu wpływały takie informacje i m.in. te sygnały były powodem powyższej zmiany legislacyjnej. Dotyczyła ona konkretnie niewłaściwego unormowania odnoszącego się do chwili zamknięcia przetargu.

 

 

 

Ludwika Stas

Jan Wels

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY