MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 20 lipca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

atopórBurmistrz Wiskitek Rafał Mitura o korzyściach płynących z odzyskania praw miejskich oraz o tym, co się udało, a co pozostało w sferze planów

 

- 1 stycznia 2021r. Wiskitki odzyskały prawa miejskie. Mieszkańcy na tym zyskali? Jeśli tak, to jak?

- Rafał Mitura: Podobnie jak rozwijające się przedsiębiorstwa zmieniają swój status prawny, aby ich funkcjonowanie było korzystniejsze, tak samo Gmina Wiskitki korzystając w ubiegłych latach ze swoich możliwości rozwojowych uzyskała dla Wiskitek prawa miejskie, aby na terenie Wiskitek mieszkańcom i przedsiębiorcom dać jeszcze większe możliwości.

Status miasta to oczywiście zwiększenie prestiżu samej miejscowości, ale także ułatwienia w przekształcaniu ziem, w zbywaniu i nabywaniu nieruchomości, szczególnie na cele inwestycyjne; to także nowe, szersze możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na realizację zadań inwestycyjnych - dotacji, które są dedykowane już nie tylko dla gmin wiejskich, ale także miejsko-wiejskich, a nawet dla miast. Tych możliwości jest naprawdę bardzo wiele.

 

- Od października 2018 roku sprawuje Pan urząd wójta, obecnie burmistrza. Co udało się Panu jako włodarzowi miasta zrobić dla mieszkańców, a co zakończyło się niepowodzeniem?

- Obecna kadencja jest szczególna, zarówno dla mnie jak i dla naszych mieszkańców. Przez wydarzenia na świecie oraz w Europie – także w bezpośredniej naszej bliskości – jest dynamiczna, często nieprzewidywalna. Niemniej jednak cieszę się, że pomimo wielu zawirowań udało się pozyskać rekordowe ilości środków dotacyjnych (blisko 100 milionów złotych!), zwielokrotnić budżet i utrzymać zintegrowaną społeczność gminną.

Dotacje pomogły nam uczynić wręcz pokaźny krok do przodu, znacząco przyspieszyć rozwój lokalnych usług. Mamy bardzo dobrze utrzymane drogi gminne, dążymy do modernizacji naszych zasobów i rozwoju naszych usług, budujemy nowe obiekty kulturalne i oświatowe. Mamy żłobek, mamy rozwijające się szkolnictwo, mamy kanalizację w rozbudowie. Ponadto organizujemy wiele wydarzeń, wspieramy społeczności lokalne.

Natomiast to, co nie udało się zrobić w tej kadencji, ale co będzie celem Gminy Wiskitki na kolejne lata, to skupienie się na rozwoju budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego oraz szeroko rozumiana aktywność w pozyskiwaniu nowych mieszkańców, a także przedsiębiorców inwestujących na naszych terenach.

 

..................................................................................................

Wiskitki są jednym z najstarszych miast na Mazowszu, posiadającym prawa miejskie od 1349 r. Zawiązkiem osady był dworek książąt mazowieckich wybudowany w Puszczy Wiskickiej nad rzeką Pisią (Radziejówką). W Wiskitkach urzędował książę Konrad Mazowiecki wraz z rodziną, bywał również czterokrotnie król Władysław Jagiełło, który polował tu na tury.

 

W 1595 r. roku Zygmunt III nadał miastu herb przedstawiający głowę tura czarnego na czerwonym tle, nad głową zawieszony jest topór ze złotym trzonkiem, ostrzem dotykającym głowy między rogami.

 

 

 

Jan Wels

foto: Pola Neis

UM Wiskitki (historia miasta)

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY