MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 20 czerwca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

horse 2082051 128030 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank SA, którego działalność została przeniesiona do nowego banku - VeloBanku. Jednak nie cała działalność została przeniesiona

 

Dla części działalności banku, która nie została przeniesiona, został wyznaczony administrator. Jak zapewnił redakcję rzecznik prasowy BFG, administrator został ustanowiony do czasu ogłoszenia upadłości przez Getin Noble Bank w restrukturyzacji.

 

Więcej:

Jaka jest sytuacja prawna nieprzeniesionych do VeloBanku praw majątkowych? Sprawa przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku SA (aktualizacja: 08.02)

 

 

Co istotne, przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku odbywa się z zastosowaniem instrumentu przymusowej restrukturyzacji w formie instytucji pomostowej, na podstawie art. 188 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (ustawa o BFG).

 

Wniosek czytelniczki

Ilona Mikucka jest przewodniczącą I Wydziału Cywilnego w żyrardowskim Sądzie Rejonowym. W styczniu tego roku przyszło jej zmierzyć się z wnioskiem czytelniczki, która zażądała zawieszenia postępowania egzekucyjnego z wniosku Getin Noble Bank SA. Powodem wniosku jest fakt, że bank przestał istnieć i stracił zdolność procesową.

Mikucka jednak wniosek oddaliła. Uznała bowiem, że restrukturyzacja Getin Noble Bank odbywa się w oparciu o przepisy ustawy - Prawo restrukturyzacyjne, a celem tego postępowania jest "uniknięcie ogłoszenia bankructwa".

 

Komentarz

Słowo restrukturyzacja może być użyte w różnych ustawach i oznaczać zupełnie coś innego. Bardzo ciekawie zapowiada się rozpatrzenie zażalenia czytelniczki na postanowienie oddalające jest wniosek o zawieszenie postępowania.

Nie tylko ze względu na to, że Mikucka jest przewodniczącą wydziału cywilnego, a Dariusz Mikucki prezesem tego sądu. Głównie z powodu że zażalenie rozpatrywać będzie sędzia tego sądu.

To może być ciekawe orzeczenie..., jak i losowanie sędziego do rozpatrzenia zażalenia.

 

A swoją drogą, orzeczenie żyrardowskiego sądu poślemy do BFG, by chociaż po czasie zrozumieli, jak wielki błąd zrobili z Getin Noble Bank. Mogli wszak uratować bank...

 

 

 

Ludwika Stas

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY