Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektu EPU 3.0 zamierza stworzyć rozwiązanie informatyczne, które zapewni możliwość realizacji przepisów dot. elektronicznego postępowania upominawczego
W ramach systemu EPU 3.0 udostępnione zostaną następujące e-usługi:
wnoszenie pozwu przez osobę fizyczną,
wnoszenie pozwu masowego,
udostępnianie akt sprawy.
Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU) to instytucja w polskim sądownictwie, która została wprowadzona 01.01.2010 r. na podstawie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego i jest regulowana przepisami rozdziału I działu VIII kpc.
Dzięki EPU możliwe jest dochodzenie roszczeń bez konieczności stawiania się na rozprawach. Aby wnieść pozew, wystarczy zalogować się na stronie e-sądu. e-Sąd, czyli VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie, to jedyny w Polsce sąd orzekający w sprawach wniesionych przez Internet, obejmuje swoją właściwością całą Polskę.
Dla e-Sądu nie jest istotne miejsce zamieszkania stron. Pozew można wnieść także z innych niż Polska państw, pod warunkiem że miejsce zamieszkania lub siedziby stron (bądź adres do korespondencji) znajdują się na terenie naszego kraju.
Konto w EPU może być utworzone przez:
osobę fizyczną posiadającą nr PESEL,
pełnomocnika, który reprezentuje osobę prawną
albo jednostkę organizacyjną nieposiadająca osobowości prawnej.
Pozwanym w EPU może być osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, ale i osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, osoba prawna, jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną - posiadająca adres zamieszkania lub adres siedziby na terytorium RP.
W elektronicznym postępowaniu upominawczym dochodzi się wyłącznie roszczeń pieniężnych. Warunkiem koniecznym jest, by kwota zobowiązania była określona w sposób jasny, wyraźny i zrozumiały, a także by obowiązek zapłaty wynikał bezpośrednio ze wskazanych przez Powoda dokumentów (faktury, różnego rodzaju umowy, rachunki lub zamówienia).
W elektronicznym postępowaniu upominawczym nie przeprowadza się postępowania dowodowego, nie powinno być więc wątpliwości co do istnienia obowiązku zapłaty po stronie dłużnika i jednocześnie niewywiązania się z niego.
Co ważne, powód nie ma obowiązku dołączać do pozwu dowodów - musi je jedynie wskazać, dokładnie opisując.
System EPU 3.0, który zostanie uruchomiony do końca 2025 roku. Koszt projektu to 29 853 000,00 zł (w tym dofinansowanie z UE: 23 795 826,30 zł).
LS
Ministerstwo Sprawiedliwości
foto: Pixabay
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...