MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 17 lipca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

cba ogolnieFunkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 4 osoby w związku ze śledztwem dotyczącym przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie

 

CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne w latach 2015-2022. W sprawie pojawia się wątek poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz uzyskiwania nienależnych korzyści majątkowych w postaci sprzętu IT.

 

Z ustaleń postepowania przygotowawczego wynika, że urzędnicy z Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZZDW) w Koszalinie, działając wspólnie i w porozumieniu, przekroczyli swoje uprawnienia oraz nie dopełnili obowiązków poprzez niewspółmierne i niegospodarne wydatkowanie publicznych pieniędzy na usługi i zakupy sprzętu informatycznego na potrzeby centrali w Koszalinie oraz podległych 7. rejonów dróg wojewódzkich.

Ilość oraz wartość dostarczonego sprzętu oraz usług była znacząco zawyżona. Część dostaw i zamówionych usług nie została zrealizowana.

 

Urzędnicy uzyskiwali również korzyści w postaci wartościowych telefonów komórkowych i innego sprzętu z branży IT. Korzyści majątkowe były kamuflowane w nierzetelnych fakturach VAT na zakup usług i materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących na rzecz ZZDW.

 

25 czerwca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali 4 osoby (dwie kobiety oraz dwóch mężczyzn). Wśród zatrzymanych jest 3 urzędników, w tym dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie oraz przedsiębiorca z Kołobrzegu.

 

Czynności procesowe prowadzono w kilkunastu lokalizacjach na terenie woj. zachodniopomorskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego, w tym w siedzibie Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Koszalinie, podmiotach prowadzących działalność gospodarczą oraz miejscach zamieszkania zatrzymanych.

W czynnościach uczestniczyli funkcjonariusze Delegatur CBA w Szczecinie oraz w Katowicach, którzy zabezpieczyli dokumentację księgową oraz nośniki pamięci o znaczeniu dowodowym.

 

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszeli zarzuty.

Troje podejrzanych potwierdziło ustalenia śledztwa i złożyło stosowne wyjaśnienia, a prokurator zastosował wobec nich środki wolnościowe, tj. poręczenia majątkowe, dozory Policji, a także zawieszenie urzędników w obowiązkach służbowych.

 

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Wobec podejrzanego prokurator skierował wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd nie uwzględnił wniosku wskazując, że wystarczające jest zastosowanie środków nieizolacyjnych.

Prokurator wydał postanowienie o zawieszeniu dyrektora w czynnościach służbowych w Zachodniopomorskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.

 

 

LS

CBA

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY