MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 8 grudnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

justice 2060093 34053 osoby usłyszały prawomocne wyroki skazujące za kierowanie i udział, w działającej na obszarze całego kraju, zorganizowanej grupie przestępczej, która w latach 2012 – 2015 zajmowała się popełnianiem oszustw podatkowych

 

W latach 2012 - 2015, na terenie całego kraju, funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, której celem było wyłudzanie podatku VAT w związku z obrotem wyrobami stalowymi, cynkiem, ołowiem oraz tzw. chłodziwem – substancjami stosowanymi do chłodzenia powierzchni podczas obróbki materiałów.

Mechanizm przestępstw polegał na tym, że wskazane towary sprowadzane były do Polski z zagranicy – głównie z terenu Słowacji, Czech i Litwy – bezpośrednio do ostatecznego odbiorcy, gdzie były rozładowywane i sortowane.

 

Następnie zaimportowany w ten sposób towar był mieszany z innym towarem tego samego rodzaju i trafiał do dalszego obrotu - głównie za granicę, po czym był z powrotem ściągany do Polski.

 

W ten sposób ten sam towar w różnych partiach krążył wielokrotnie pomiędzy tymi samymi krajami. Tymczasem dokumentujące ten obrót faktury wystawiane były przez osoby zarządzające procederem na szereg podstawionych podmiotów umieszczonych pomiędzy zagranicznym dostawcą a polskim odbiorcą, które faktycznie w tym obrocie nie uczestniczyły.

 

W związku z tak udokumentowanym obrotem to na firmach – „słupach”, a nie ostatecznym odbiorcy w kraju, ciążył obowiązek odprowadzenia należności publicznoprawnych w postaci podatku VAT. Firmy te jednak nie wpłacały należnego podatku i po krótkim czasie znikały z rynku, by następnie zostać zastąpionymi przez kolejne podmioty.

 

Kluczową rolę w procederze pełniła spółka Partner Steel sp. z o.o. z siedzibą w Mikołowie – jeden z wiodących w tamtym czasie podmiotów w branży stalowej w skali całego kraju, do której faktycznie kierowane były transporty towaru z zagranicy.

 

Działające w imieniu tej spółki osoby występowały do Skarbu Państwa o zwrot podatku. Partner Steel sp. z o.o. w sposób nieuprawniony otrzymała z urzędów skarbowych ponad 26 mln zł.

 

Biorąc pod uwagę działalność wszystkich uczestników procederu uszczuplenie dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT wyniosło ponad 51 milionów złotych.

 

To niezwykle skomplikowane śledztwo prowadzone było przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach pod nadzorem prokuratora 2 Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Katowicach. W jego toku prokurator zgromadził bardzo obszerny – liczący kilkaset tomów akt – materiał dowodowy, na który składały się w szczególności: wyjaśnienia podejrzanych, zeznania świadków oraz zabezpieczona dokumentacja księgowa, skarbowa i bankowa, którą poddano analizie kryminalnej.

 

 

Przeprowadzone w śledztwie czynności doprowadziły do przedstawienia łącznie 61 osobom zarzutów popełnienia przestępstw związanych z kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawianiem i posługiwaniem się poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT oraz „praniem brudnych pieniędzy”. Wobec 10 podejrzanych stosowany był w śledztwie areszt tymczasowy.

Na poczet grożących kar oraz obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej Skarbowi Państwa, prokurator zabezpieczył na rachunkach bankowych sprawców równowartość prawie 5 milionów złotych w różnych walutach.

 

 

9 grudnia 2020 roku prokurator Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 61 osobom.

Część z zasiadających na ławie oskarżonych osób przyznała się do winy i dobrowolnie poddała się karze. Dotychczas na kary pozbawienia wolności prawomocnie skazano już 53 osoby, z czego co do 20 z nich jest to kara bez warunkowego zawieszenia.

Wobec 8 osób postępowanie sądowe pozostaje jeszcze w toku. Sądy w całości podzieliły ustalenia śledztwa i argumentację prokuratora wskazującą zarówno na funkcjonowanie grupy przestępczej, jak i popełniane w jej ramach przestępstwa.

 

Głównodowodzący działalnością grupy usłyszał prawomocnie wyrok 7 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Musi także zwrócić Skarbowi Państwa wszystkie bezprawnie uzyskane środki o wartości przekraczającej 26 milionów złotych.

 

 

 

LS

prok. Miłosz Bystrzycki

Zespół Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Katowicach

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY