Sąd Okręgowy w Katowicach uznał 78-letniego prezesa spółki prowadzącej szkołę za winnego oszustwa na szkodę Miasta Katowice, posługiwania się dokumentami poświadczającymi nieprawdę, a także poświadczania nieprawdy w dokumentach i nakłaniania do tego innych osób
W ocenie Sądu oskarżony uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu.
Sąd wymierzył oskarżonemu karę łączną dwóch lat bezwzględnego pozbawienia wolności, grzywnę oraz 10-letni zakaz zajmowania stanowiska członka władz w spółkach prawa handlowego. Prócz tego Sąd zobowiązał osobę, na którą przeniesiono mienie nabyte za korzyść pochodzącą z przestępstwa do zwrotu Miastu Katowice 470.663,59 złotych (stanowiących równowartości korzyści osiągniętej z przestępstwa).
Apelację od wyroku Sądu I instancji złożyli w zakresie kary zarówno prokurator jak i obrońca. Sąd Apelacyjny w Katowicach nie widział podstaw do zmiany wyroku w tym zakresie.
Mechanizm oszustwa sprowadzał się do przedkładania w Urzędzie Miasta Katowice nierzetelnej dokumentacji, w której zawyżano liczbę oraz frekwencję uczniów uczęszczających do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych „Awans” w Katowicach.
W ten sposób wprowadzano w błąd pracowników urzędu miejskiego odnośnie okoliczności warunkujących przyznanie oraz wysokość wsparcia finansowego, co skutkowało wypłatą na rzecz szkoły dotacji oświatowych, które w rzeczywistości jej się nie należały. Dotacje wyłudzano w latach 2014-2016.
Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ w Katowicach prowadzili funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Postępowanie wszczęte zostało wskutek zawiadomienia Najwyższej Izby Kontroli - Delegatury w Katowicach. Do odrębnego prowadzenia wyłączono materiały przeciwko 17 nauczycielom, którym zarzucono poświadczanie nieprawdy w dokumentach.
W sprawach tych zapadły prawomocne wyroki warunkowo umarzające postępowanie. W toku śledztwa zgromadzono obszerną dokumentację, przesłuchano kilkuset świadków, a także zabezpieczono mienie nabyte za środki stanowiące korzyść majątkową z przestępstwa, przeniesione na inną osobę (tzw. konfiskata rozszerzona).
LS
prok. Aleksander Duda, rzecznik prasowy
Prokuratury Okręgowej w Katowicach
foto: Pixabay
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...