MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 17 września 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

question mark 1927457 960 720Niedochowanie podstawowych reguł procesu legislacyjnego, nieproporcjonalne ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej, istotne naruszenie zasady swobody umów – oto zarzuty przedsiębiorców wobec najnowszej wersji projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

W piśmie do minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk rzeczniczka MŚP Agnieszka Majewska zgłasza zastrzeżenia do przepisu dopuszczającego zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę, co jest fundamentalną zmianą w stosunku do stanu obecnego, gdy cudzoziemcy mogą być zatrudniani także na podstawie umowy cywilnoprawnej (zwłaszcza umowy zlecenia).

 

Powyższa regulacja została wprowadzona do projektu już po zakończeniu konsultacji publicznych. Przedsiębiorcy nie mieli więc okazji odnieść się do rozwiązania, które w drastyczny sposób wpływa na rynek pracy. Jest to tym bardziej problematyczne z tego względu, że projektowana ustawa ma wejść w życie już z dniem 1 stycznia 2025 r., w związku z czym zawartym w niej przepisom będzie można zarzucić zarówno brak skonsultowania ich z zainteresowanymi podmiotami, jak i pozbawienie tych podmiotów czasu na odpowiednie przygotowanie się na wprowadzane zmiany.

 

Nie kwestionując dążenia przez projektodawcę do zapewnienia cudzoziemcom ochrony przed nadużywaniem bądź nieprawidłowym wykorzystaniem zatrudnienia cywilnoprawnego, Rzeczniczka MŚP zwraca uwagę, że projektowany przepis uderza w pracodawców i cudzoziemców korzystających z tej formy kontraktu w sposób zgodny z przeznaczeniem.

Praktyczne skutki regulacji mogą okazać się odwrotne od zamierzonych: zamiast objąć zagranicznych pracowników większą ochroną, doprowadzą do rozrostu szarej strefy.

 

Dodatkowo bardzo ważną negatywną konsekwencją będzie pogłębienie zjawiska niedoboru pracowników, już obecnie dotkliwego dla polskiej gospodarki. Jak konkluduje Majewska „przedsiębiorcy działający zgodnie z prawem nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji tego, że państwo nie radzi sobie z nadużyciami występującymi w niektórych częściach rynku pracy.

 

Nowe przepisy powinny służyć zwalczaniu sytuacji patologicznych, a nie utrudnianiu funkcjonowania na rynku podmiotom niedopuszczającym się naruszeń”.

 

 

 

LS

Biuro Rzecznika
Małych i Średnich Przedsiębiorców

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY