MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 8 października 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

visa 3109800 1280Lubelski pion PZ PK prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz cudzoziemcom (tzw. afera wizowa). Obecnie obejmuje ono trzy główne wątki i dotyczy 9 podejrzanych

 

Śledztwo wszczęto 7 marca 2023 r. na podstawie materiałów nadesłanych z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

 

 

W chwili obecnej postępowanie obejmuje trzy wątki:

Pierwszy wątek dotyczy pośredniczenia w uzyskaniu wiz uprawniających do przyjazdu na terytorium Polski poprzez powoływanie się na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w polskich placówkach dyplomatycznych, w zamian za korzyści majątkowe lub obietnice ich uzyskania.

 

Drugi wątek dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez osoby zatrudnione w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w związku z działalnością podejrzanego Edgara K.

 

Trzeci dotyczy przebiegu prac legislacyjnych związanych ze zmianami ustawy o cudzoziemcach, a następnie prowadzonych na podstawie tej ustawy prac dotyczących wydania lub projektowania rozporządzeń wykonawczych, jak też utworzenia Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi oraz Centrum Informacji Konsularnej w Kielcach.

 

 

Dotychczas przesłuchano 67 świadków, w tym pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek dyplomatycznych, właścicieli gospodarstw rolnych oraz przedstawicieli podmiotów gospodarczych, u których miały być zatrudnione osoby, którym przyznano wizy.

Prokurator wydał 69 postanowień o żądaniu wydania rzeczy skierowanych m.in. do MSZ, placówek dyplomatycznych, gospodarstw rolnych, RCL i innych instytucji. Zabezpieczono szereg dokumentów i dowodów, w tym elektroniczną korespondencję ze skrzynek e-mailowych, telefony służbowe oraz dokumentację z kilkunastu konsulatów. Tak zgromadzony materiał jest na bieżąco oględzinowany i analizowany.

Materiał dowodowy obejmuje 96 tomów akt głównych, 81 tomów załączników oraz 30 tomów akt niejawnych.

 

Na podstawie materiału dowodowego ustalono, iż Edgar K. powoływał się na swoje wpływy w MSZ i podejmował się pośrednictwa w załatwieniu sprawy polegającej przede wszystkim na przyspieszeniu wydawania wiz.

 

Nadto ustalono, iż Edgar K., wykorzystując swoje faktyczne znajomości w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z Sekretarzem Stanu Piotrem W., rzeczywiście wpływał na przebieg postępowań wizowych prowadzonych w placówkach konsularnych.

 

Zgromadzone w toku śledztwa dowody świadczyły, że przekazał on ustalonym osobom zatrudnionym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (w tym do Piotra W.) dane dotyczące co najmniej 607 cudzoziemców, dla których chciał uzyskać wizy w kilkunastu polskich placówkach dyplomatycznych. Wizy udzielono co najmniej 358 z tych osób.

Zgromadzony materiał dowodowy wskazywał również na możliwość wpływania przez osoby zatrudnione w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na sposób rozpoznania wniosków wizowych.

 

Łączna suma korzyści przyjętych przez Edgara K. to kwota przekraczająca równowartość 500.000 zł.

 

 

Aktualnie w ramach śledztwa wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec dziewięciu podejrzanych.

Edgar K. i Mariusz G. są podejrzani o przyjmowanie korzyści majątkowych lub ich obietnic w związku z powoływaniem się na wpływy w MSZ i placówkach dyplomatycznych oraz deklarowanego pośrednictwa przy uzyskaniu wiz (przestępstwo tzw. płatnej protekcji z art. 230 § 1 kk). Edgarowi K. prokurator przedstawił łącznie 9 zarzutów obejmujących okres od 2021 r. do 2023 r.

 

Piotrowi W. zarzucono, że w okresie od lutego 2022 roku do maja 2023, pełniąc funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiadając m.in. za problematykę konsularną oraz nadzorując zadania wykonywane przez Departament Konsularny, przekroczył swoje uprawnienia poprzez naruszenie obowiązujących procedur związanych z rejestracją i obiegiem dokumentów oraz poprzez podejmowanie nieuzasadnionych interwencji dotyczących przyspieszenia procedur wizowych, jak też że udostępnił osobie nieuprawnionej informacje objęte tajemnicą służbową (art. 231 § 2 kk, art. 266 § 2 kk).

 

Kolejnych sześć osób (Beata W., Saikat B., Anzhalica R., Filip P., Monika R. oraz Maylin D.) jest podejrzanych o udzielanie korzyści majątkowych lub ich obietnic w zamian za pośrednictwo w uzyskaniu wizy (art. 230a § 1 kk). Podejrzana Maylin D. jest poszukiwana listem gończym.

 

Podejrzani Mariusz G. oraz Piotr W. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Pozostali podejrzani, w tym Edgar K. przyznali się i również złożyli wyjaśnienia.

 

Wobec podejrzanych stosowane są obecnie środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

 

Prokurator kontynuuje postępowanie dowodowe. W dalszym ciągu przesłuchiwani będą świadkowie, w tym z placówek dyplomatycznych i z MSZ. Gromadzona będzie również kolejna dokumentacja, w tym z MSZ (sprawozdanie z kontroli w ambasadach RP w Katarze, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej oraz w Biurze Polskim w Tajpej) oraz z NIK (po zakończeniu kontroli I/23/001/KST „Nadzór Ministra Spraw Zagranicznych nad działalnością konsularną”).

 

Śledztwo prowadzi trzyosobowy zespół prokuratorów z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami CBA.

 

 

 

MS

prok. Przemysław Nowak
rzecznik prasowy
Prokuratury Krajowej

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY