MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 8 października 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

hand 1870179 640Sejmowa Komisja ds. Petycji, która rozpatruje petycję ws. zmiany zasad sprawowania mandatu radnego, skierowała dezyderat do ministra spraw wewnętrznych i administracji

 

Po odpowiedzi resortu RPO przedstawił komisji opinię odnoszącą się do problematyki zasad utrzymywania przez radnego więzi z mieszkańcami i ich organizacjami oraz przyjmowania zgłaszanych przez nich postulatów.

 

Kwestie związane z realizacją tego obowiązku radnych rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich RPO poddał szczegółowej analizie dwa lata temu. Doprowadziła ona do przekonania - zbieżnego z intencjami autorów petycji - o zasadności uzupełnienia przepisów ustaw samorządowych o regulacje umożliwiające pociągnięcie radnych samorządowych do odpowiedzialności statutowej wobec nierealizowania obowiązku utrzymywania więzi z mieszkańcami.

 

Źródłem takiego wniosku było z jednej strony stwierdzenie, na podstawie pogłębionej analizy orzecznictwa sądowoadministracyjnego, że w obecnym kształcie ustawy samorządowe wykluczają zarówno dookreślenie zasad utrzymywania więzi z mieszkańcami, jak i wprowadzenie środków dyscyplinujących w razie niewywiązywania się z tego obowiązku w statutach jednostek samorządu terytorialnego.

 

RPO dostrzegł zarazem istotną systemową różnicę pomiędzy uregulowaniem (a w zasadzie jego brakiem) zagadnienia odpowiedzialności statutowej radnego samorządowego a mającą podstawy w regulaminach Sejmu i Senatu odpowiedzialnością regulaminową posłów i senatorów.

Biorąc pod uwagę, że sama zasada odpowiedzialności regulaminowej posłów i senatorów nie wywoływała większych wątpliwości - mimo że wolny charakter ich mandatu ma źródło bezpośrednio w Konstytucji RP - RPO uznaje za niezrozumiałe powoływanie się na wolny charakter mandatu radnego jako przesłankę wykluczającą możliwość wprowadzenia odpowiedzialności statutowej.

 

W efekcie wspomnianej analizy rzecznik wystąpił do przewodniczących Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP o rozważenie zasadności podjęcia prac legislacyjnych w omawianej materii.

 

 

 

LS

RPO

foto: Pixabay

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY