Pierwsza część artykułu jest tutaj:
– Uznana reklamacja na 10 mln zł, Bank Spółdzielczy w Mszczonowie zapłaci dobrowolnie?
Stan sprawy na zakończenie tamtego artykułu był taki:
Pismem z 25 lipca Urząd Miasta w Rawie Mazowieckiej poinformował czytelnika, że „nie prowadzi ksiąg wieczystych dla nieruchomości położonych na terenie miasta Rawa Mazowiecka”. Urząd wskazał, że taką „ewidencję prowadzi Starosta Rawski”.
Jak ustaliła redakcja, czytelnik wystąpił do starostw powiatowych w Rawie Mazowieckiej i Żyrardowie o udostępnienie numerów ksiąg wieczystych wszystkich nieruchomości, których właścicielem jest Bank Spółdzielczy w Mszczonowie.
Numery ksiąg wieczystych są mu potrzebne, gdyż zamierza wystąpić z wnioskiem o zakaz zbywania nieruchomości do czasu zakończenia sprawy.
Starosta rawski informuje
W piśmie do Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, czytelnik wniósł o podanie numerów ksiąg wieczystych nieruchomości:
– przy ulicy Krakowskiej (...) w Rawie Mazowieckiej
– przy ulicy Jana Pawła II (...) w Białej Rawskiej
W budynkach tych znajdują się: oddział (Rawa Mazowiecka) i punkt (Biała Rawska) mszczonowskiego banku.
Pan Norbert był przekonany, że budynki są własnością Banku Spółdzielczego. Mylił się.
Karolina Kołodzińska z upoważnienia starosty poinformowała go, że jako właściciele podanych nieruchomości „figurują inne podmioty”.
Aktualizacja: 15 sierpnia
Starosta żyrardowski
Pismem z 1 sierpnia br. (podpisanym z upoważnienia starosty przez Monikę Grzewińską) poinformował, że wniosek przekazał V Wydziałowi Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Żyrardowie, gdyż sąd jest „organem właściwym do prowadzenia ksiąg wieczystych”.
Natomiast wójt gminy Radziejowice
Pismem z 7 sierpnia poinformował, że wniosek przekazał do starosty żyrardowskiego, gdyż „informacje o numerach ksiąg wieczystych posiada starosta powiatu żyrardowskiego”. Podpisany pod pismem z upoważniania wójta Tomasz Hajdus zapewnił, że „organem właściwym w tej sprawie jest Starostwo Powiatowe w Żyrardowie”.
Burmistrz Mszczonowa
Pismem z 1 sierpnia burmistrz Józef Kurek poinformował, że Urząd Miasta w Mszczonowie nie prowadzi ewidencji gruntów i budynków. Burmistrz wskazał starostę żyrardowskiego oraz V Wydział Ksiąg Wieczystych SR w Żyrardowie jako źródła informacji o numerach ksiąg wieczystych.
Dodatkowo burmistrz podał, że „zgodnie z art. 24 ust 5 ustawy Prawo geodezyjne, starosta wydaje wypisy na żądanie także innych osób, które mają interes prawny w tym zakresie”.
Co dalej zamierza zrobić czytelnik?
Zapyta starostę żyrardowskiego, dlaczego nie poinformował go, że może wystąpić o wypisy nieruchomości w Mszczonowie (centrala banku) i w Radziejowicach (oddział).Wystąpi do urzędów o podanie, jakie depozyty/środki pieniężne mają zdeponowane w Banku Spółdzielczym w Mszczonowie. Skoro „odpadły” dwie nieruchomości w powiecie rawskim, to gdyby nawet bank był właścicielem nieruchomości w Radziejowicach i Mszczonowie, to ich wartość jest mniejsza niż kwota zabezpieczenia, o jaką zamierza wystąpić czytelnikdo sądu.
We wniosku o zabezpieczenie trzeba podać majątek, na jakim wnioskodawca chce zabezpieczenia i dlaczego.
Ustalić, czy rzeczywiście bank nie jest właścicielem nieruchomości w Rawie Mazowieckiej i Białej Rawskiej.
Aktualizacja: 26 sierpnia
Urząd Miasta i Gminy w Białej Rawskiej przekazał wniosek czytelnika o podanie numerów ksiąg wieczystych do IV Wydziału Ksiąg Wieczystych w Rawie Mazowieckiej.
Natomiast V Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Żyrardowie wezwał czytelnika do zapłaty 20 zł od wniosku o wyszukanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych.
W przypadku obydwu sądów chodzi o nieruchomości, których właścicielem jest Bank Spółdzielczy w Mszczonowie.
Aktualizacja: 7 września
Czytelnik otrzymał w ostatnich dniach pisma z kilku urzędów z następującymi informacjami:
– starosty powiatu żyrardowskiego, iż urząd „nie jest klientem Banku Spółdzielczego w Mszczonowie i tym samym nie posiada służbowych kart bankomatowych”,
– Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, że „obecnie nie posiada środków finansowych zgromadzonych w Banku Spółdzielczym w Mszczonowie oraz, że w latach 2020-2023 nie posiadało kart bankomatowych w tym banku,
– skarbnika Urzędu Gminy w Cielądzu, iż urząd nie posiada w BS w Mszczonowie „żadnych środków pieniężnych zarówno na rachunkach bieżących, jak również w depozytach”,
– wójta Gminy Nowy Kawęczyn, iż urząd „nie posiada rachunków i depozytów w BS w Mszczonowie”,
– sekretarza UG w Pniewach, że gmina „w latach 2023-2024 nie zgromadziła żadnych środków w BS w Mszczonowie”.
Aktualizacja: 15 września
Rafał Drązikowski, wójt gminy Jaktorów poinformował czytelnika, że gmina Jaktorów „nie posiada rachunku bankowego w Banku Spółdzielczym w Mszczonowie. Powyższe dotyczy zarówno rachunku bieżącego jak i depozytów, i innych form przechowywania środków”.
Aktualizacja: 15 października
Pismem wysłanym 4 października br. IV Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rawie Mazowieckiej potwierdził fakt, że Bank Spółdzielczy w Mszczonowie nie jest właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości w powiecie rawskim.
Jak ustaliła redakcja, bank do tej pory nie zapłacił kwoty z uznanej reklamacji.
Ciekawostka
Aż trzy podmioty świadczą usługi zewnętrzne dla mszczonowskiego banku:
- SGB-Bank SA z siedzibą w Poznaniu, ul. Szarych Szeregów 23A – outsourcing zrzeszeniowy
- Zakład Usług Informatycznych NOVUM Spółka z o. o. z siedzibą w Łomży, ul. Spokojna 9A – w zakresie świadczenia usług informatycznych
- Atende SA z siedzibą w Warszawie, plac Konesera 10A – świadczenie usługi ChainDoc (trwały nośnik)
cdn.
M. Branicka, K. Czartoryski
foto: Pixabay
cdn.
__________________
Przeczytaj także: