MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 22 kwietnia 2025r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

swiss francs 4314471 340 2Projekt przepisów, który Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało od wielu miesięcy, został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ustawa ma na celu przede wszystkim usprawnienie pracy sądów poprzez ograniczenie liczby i czasu rozpatrywania spraw związanych z kredytami frankowymi

 

Obecnie te sprawy stanowią znaczne obciążenie wymiaru sprawiedliwości (nawet ponad 50 proc. wpływających spraw cywilnych w sądach okręgowych i nawet 70 proc. w niektórych sądach apelacyjnych).

 

Najważniejsze rozwiązania:

 

Wstrzymanie obowiązku spłaty rat przez konsumenta z chwilą doręczenia pozwu bankowi. Wyeliminuje to wielką liczbę wniosków o zabezpieczenie, które dziś masowo blokują pracę sądów apelacyjnych. Przewidziano też mechanizmy ograniczające konieczność składania przez banki pozwów w celu przerwania biegu przedawnienia (zwykle ok. 50 tys. spraw rocznie).

 

Rozszerzenie możliwości orzekania na posiedzeniu niejawnym zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji.

 

Możliwość przesłuchiwania stron na piśmie oraz brak ograniczeń w przesłuchiwaniu świadków podczas zdalnych posiedzeń sądowych.

 

Likwidację ograniczeń temporalnych (zniesienie limitu czasowego) w odniesieniu do zarzutu potrącenia.

 

Umożliwienie zgłoszenia wniosku o rozliczenie roszczenia wzajemnego w jednym postępowaniu sądowym, tak aby sąd w wyroku mógł rozliczyć wzajemne roszczenia stron wynikające z nieważności umowy, co wyeliminuje konieczność wszczynania drugiego, odrębnego postępowania.

 

Przyznanie referendarzom sądowym kompetencji do umarzania postępowań w razie cofnięcia pozwu czy apelacji, co ma odciążyć sędziów.

 

Rozszerzenie w sprawach frankowych zakresu orzekania w drugiej instancji w składzie jednego sędziego.

 

 

Planowana ustawa dotyczyć będzie spraw związanych z umowami kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego, zawartymi z konsumentami. Nie obejmie natomiast umów kredytowych we frankach zawartych przez osoby prawne ani osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

 

 

 

LS

Ministerstwo Sprawiedliwości

foto: Pixabay

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY