Od kilku lat na naszych łamach publikujemy artykuły dotyczące Banku Spółdzielczego w Mszczonowie. Bank doczekał się nawet Białej Księgi
Czytelniczka zwróciła nam uwagę, że nie mamy prawie nic o historii banku. Fakt.
Co jednak dziwne, na stronie banku także nie ma nic o powstaniu tej placówki. A kiedyś była zakładka: Historia Banku Spółdzielczego w Mszczonowie.
By nadrobić zaległość, w pierwszej kolejności sprawdziliśmy księgę wieczystą budynku centrali banku w Mszczonowie przy ulicy Warszawskiej 5.
W dziale I-O – oznaczenie nieruchomości, jest powołane pismo Banku Spółdzielczego w Mszczonowie z 5 maja 1965 roku – nr 562/64.
Wynikałoby z tego, że bank istniał już w czasach Władysława Gomułki, czyli głębokiego socjalizmu realnego. Trochę to zaskakujące.
Postanowiliśmy więc złożyć wniosek do Ksiąg Wieczystych SR w Żyrardowie o dostęp do księgi banku celem sprawdzenia tego wątku.
Aby poznać historię banku, trzeba poznać osoby, które tworzyły placówkę. Ustalić, jak głęboko tkwiły w realnym socjalizmie. To zadanie przed nami.
Ciekawostką w księdze wieczystej jest wpis w dziale III – prawa, roszczenia i ograniczenia.
Pod pozycją 1. wpisane jest ograniczone prawo rzeczowe ustanowione na rzecz małżonków Mendla i Estery Mendlewicz. Jest to prawo do korzystania z dołu ustępowego w myśl umowy z 13 lutego 1923 roku. Prawo do księgi zostało wpisane 25 listopada 1964 roku.
W księdze wpisane jest także prawo przejścia i przejazdu przez wrota, przysługujące właścicielowi innej nieruchomości. Jakiej, nie jest podane.
Prawo to jest związane z umową sprzedaży z 1911 roku, a wpis jest z 25 listopada 1964 roku.
M. Branicka, K. Czartoryski
foto: Pola Neis
cdn.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...