MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  19 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące przywozu do Polski zza granicy 15 ton y-butyrolkatonu (GBL)

 

Do czego służy substancja

T-butyrolkaton (GBL) jest oleistą bezbarwną cieczą o ostrym zapachu i smaku. Ma on wielorakie zastosowanie. Jest używany jako rozpuszczalnik, wywabiacz plam i środek do czyszczenia metalu. Może być jednak również stosowany jako prekursor do produkcji kwasu 4-hydroksybutanowego (GHB), potocznie nazywanego „pigułką gwałtu".

Y-butyrolkaton (GBL) nie został umieszczony wprost w wykazie środków i substancji zabronionych, stanowiącym załącznik do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jest on jednak estrem kwasu 4-hydroksybutanowego (GHB). Kwas 4-hydroksybutanowy (GHB) i jego estry, od dnia 01 lipca 2015 roku, są wymienione w grupie II-P wykazu - załącznika do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jako substancje psychotropowe, na których posiadanie, obrót, eksport i import jest wymagane zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

 

Współpraca z holenderską prokuraturą

W toku postępowania prokuratorzy przeprowadzają szereg czynności dowodowych w celu ustalenia, jakie miało być finalne przeznaczenie zabezpieczonych substancji.

Śledztwem objęto działalność trzech spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, dwóch podmiotów prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej oraz jednego obcokrajowca nieposiadającego zarejestrowanej w Polsce działalności gospodarczej. Większość osób pozostających w zainteresowaniu śledztwa to obywatele Holandii. Jedna osoba jest obywatelem Niemiec, a jedna obywatelem Polski.

 

Odrębne śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Holandii, która ściśle współpracuje z Pomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Ponadto polskie śledztwo prowadzone jest wspólnie z Izbą Celną w Gdyni.

Za przestępstwo przemytu znacznej ilości substancji psychotropowych grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz nawiązka na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii w wysokości do 50 tysięcy złotych.

 

 

 

 

LS

Informacja prasowa: PK

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY