MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

W dniu 30 kwietnia br., a więc w ostatnim dniu obowiązywania 10. letniego okresu ochrony obrotu ziemią rolną wprowadzonego w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, weszła w życie Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw

 

Ustawa wprowadziła wstrzymanie sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres 5. lat.

 

W innych przypadkach sprzedaż takiej nieruchomości wymaga zgody ministra do spraw rozwoju wsi. Bez uzyskania takiej zgody sprzedaż jest nieważna. Ta regulacja wymaga od banków, które z zasady nie powinny przejmować obowiązków notariuszy, oceny zgodności z prawem transakcji, szczególnej oceny warunków finansowania transakcji i sprawdzenia, czy i w jakim stopniu transakcja sprzedaży-kupna nie wymaga uzyskania zgody ministra do spraw rozwoju wsi. A to zwiększa okres oczekiwania na decyzję kredytową i zdecydowanie zwiększa ryzyko nieotrzymania kredytu, szczególnie w przypadkach, gdy przedmiotem finansowania jest budowa nieruchomości, która ma być posadowiona na gruncie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania, lub powierzchnia gruntu przekracza 2ha.

 

Bank także będzie musiał uzyskać informację, czy nabywający grunt rolny spełnia wymogi definicji rolnika indywidualnego, i czy w przypadku transakcji nabycia gruntu rolnego powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi własność tego rolnika nie przekracza 300 ha.

 

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wprowadziła najbardziej istotną dla kredytowania hipotecznego zmianę w ustawie o księgach wieczystych i hipotece. A mianowicie ustaliła pułap wpisania wartości roszczenia z tytułu zabezpieczenia hipotecznego do wysokości wartości nieruchomości na dzień stanowienia hipoteki (wysokość pułapu wpisu do hipoteki nie odnosi się do hipotek wpisanych do ksiąg wieczystych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy). Jednocześnie wymagając dołączenia operatu szacunkowego do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Przepis ustanawiający ten pułap odwołuje się do definicji nieruchomości rolnej określonej w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11 kwietnia 2003 r. – jest to nieruchomość rolna w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne.

 

Z tym, że Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wprowadziła dwa nowe wyjątki w przepisach ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie stosuje się do:

nieruchomości rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz

nieruchomości rolnych mniejszych niż 0,3 ha (30 arów).

Tym samym można zauważyć rozbieżność w określeniu, które nieruchomości rolne są objęte regulacjami ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a które nie są:

- ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wyłącza spod działania regulacji tylko te nieruchomości, które:

są położone na obszarach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) na cele inne niż rolne

oraz

nie przekraczają powierzchni 0,3 ha.

 

- w ustawie o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zakaz sprzedaży nie dotyczy:

nieruchomości, które mają inne niż rolne przeznaczenie w MPZP,

nieruchomości, które mają inne niż rolne przeznaczenie w studium uwarunkowań zabudowy i zagospodarowania terenu,

lub

nieruchomości, wobec których wydane zostały ostateczne (czyli obowiązujące) warunki zabudowy,

nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych,

domów, lokali mieszkalnych i budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródków przydomowych,

a także

nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 hektarów. także uwzględnia inne nieruchomości.

 

Ta niespójność definicji nieruchomości rolnej, która objęta jest wstrzymaniem sprzedaży przez okres 5. lat stanowi poważne ryzyko dla instytucji kredytującej, co wpływa bezpośrednio na dostępność kredytów.

 

 

Źródło i więcej:

https://zbp.pl/wydarzenia/archiwum/komentarze/2016/maj/dostepnosc-kredytow-na-finansowanie-nieruchomosci-na-gruntach-rolnych-stanowiacych-zasob-wlasnosci-rolnej-skarbu-panstwa

 

 

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY